Naukowcy, w tym lekarze, dzięki grantom Lider utworzą własne zespoły

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2020 18:22

42 naukowców z całej Polski - laureatów programu Lider - będzie mogło stworzyć własne zespoły badawcze. W czwartek (16 stycznia) w Warszawie wręczono im symboliczne czeki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i ogłoszono start kolejnej edycji konkursu. Najlepszą ocenę w 10. edycji konkursu  uzyskał projekt dr n. med. Elizy Głodkowskiej-Mrówki, która we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym będzie ona pracowała nad diagnostyką nowych podtypów ostrej białaczki limfoblastycznej.

Fot. Fotolia

W programie Lider NCBR przyznaje środki młodym naukowcom na stworzenie i prowadzenie własnych zespołów i rozwiązanie konkretnych problemów badawczych. Pula tych grantów w ostatniej edycji wyniosła 60 mln zł. 

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Wojciech Kamieniecki przypominał, że laureaci grantów otrzymują pieniądze na realizację badań i stworzenie swojego zespołu. Zwrócił uwagę, że nagrodzeni nie tylko będą mieli szansę podnieść swoje kompetencje naukowe, ale i menedżerskie: ich zadaniem jest także dbanie o budżet i terminowe przeprowadzenie badań. Szef NCBR dodał, że często dzięki badaniom rozwiniętym w ramach grantu naukowcy zakładają własne start-upy i wdrażają rozwiązania.

Najlepszą ocenę uzyskał w 10. edycji konkursu projekt dr n. med. Elizy Głodkowskiej-Mrówki. We współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym będzie ona pracowała nad diagnostyką nowych podtypów ostrej białaczki limfoblastycznej.

Lider jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest ich wsparcie w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym. W ramach programu nie narzucono ograniczeń związanych z dziedziną nauki, w której należy realizować projekt. Wyniki prac badawczych mają mieć zastosowanie praktyczne i posiadać potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,5 mln zł.

Łącznie w 10. edycji programu Lider o granty walczyło 233 naukowców.

Od początku trwania konkursu granty przyznano już 379 osobom. Było to dofinansowanie o wartości 427 mln zł.

Podczas czwartkowej gali ogłoszono już kolejną edycję programu Lider. Nabór wniosków potrwa do 16 marca 2020 r.

Ludwika Tomala (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum