Naukowcy poznali czynnik, który pomaga szybciej przyswajać wiedzę. W nadmiarze szkodzi zdrowiu

Autor: PAP • Źródło: PAP23 kwietnia 2022 07:30

Szybciej przypominamy sobie informacje, które przyswoiliśmy w obecności czynnika stresującego. To wnioski z badań opublikowanych w piśmie „Learning & Memory”.

Naukowcy poznali czynnik, który pomaga szybciej przyswajać wiedzę. W nadmiarze szkodzi zdrowiu
Wpływ silnego stresu na proces zapamiętywania jest złożony - przypominają badacze. Fot. Adobestock
  • Informacje, które przyswajamy w stresie, zapamiętujemy szybciej
  • To wnioski z badań opublikowanych w piśmie "Learning & Memory"
  • Naukowcy przypominają, że długotrwałe narażenie na stres jest groźne dla zdrowia

Zapamiętywanie a stres

Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas w USA badali wpływ stresora na zapamiętywanie informacji wśród 130 młodych dorosłych osób.

Uczestników podzielono na dwie grupy, które poproszono o zapamiętanie listy słów dotyczących cech osobowości oraz innych słów, niezwiązanych tematycznie. Osoby z pierwszej grupy miały zapamiętywać je, wygłaszając mowę na temat swojej osobowości przed komisją oceniającą, podczas gdy druga grupa miała mówić na ten sam temat w niestresującym środowisku (rozmawiając z innymi uczestnikami).

Stres może jednak być szkodliwy

Okazało się, że stres podczas kodowania informacji prowadził do lepszego przypominania sobie później materiału powiązanego z tym stresem (w tym przypadku słów związanych z osobowością).

Słowa, które nie miały związku z czynnikiem stresującym (niezwiązane z cechami osobowości) nie były jednak tak dobrze zapamiętywane. Nieznacznie mniejszy efekt widoczny był w przypadku słów kodowanych 23 minuty po wystąpieniu czynnika stresującego.

Wpływ silnego stresu na proces zapamiętywania jest złożony. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie oddziaływaniem stresu na funkcje poznawcze, gdyż coraz więcej ludzi doświadcza częstej ekspozycji na stres. Przewlekła lub częsta ekspozycja negatywnie wpływa na koncentrację, jakość snu i pamięć, a także może powodować uszkodzenia mózgu - piszą autorzy publikacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum