Naukowcy na tropie nowego sposobu na walkę z retinopatią barwnikową
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził badania, które mogą pomóc w opracowaniu terapii spowalniającej utratę wzroku. W pracach zespołu uczestniczył polski naukowiec, dr Andrzej Foik.

- Naukowcy z międzynarodowego zespołu znaleźli nowy sposób walki z retinopatią barwnikową
- - Nasze dane sugerują, że we wczesnym okresie RP droga wzrokowa ulega nadpobudliwości. Może to mieć zarówno kompensacyjne, jak i szkodliwe konsekwencje dla zachowania wzrokowego - mówi jeden z naukowców, dr Andrzej Foik
- Przeprowadzone badania pomogą określić, kto jest w grupie ryzyka retinopatii, zanim pojawią się objawy choroby
Jak walczyć z retinopatią barwnikową?
Jak poinformowała Polska Akademia Nauk, międzynarodowy zespół naukowców z udziałem dr Andrzeja Foika z ICTER przeprowadził badania, które mogą pomóc w opracowaniu terapii spowalniającej utratę wzroku.
Czterej badacze: Henri Leinonen, David C. Lyon, Krzysztof Palczewski i Andrzej Foik z ICTER – Międzynarodowego Centrum Badań Oka przyglądali się funkcjom wzrokowym siatkówki, śródmózgowia i kory wzrokowej. Wyniki swoich badań zaprezentowali na łamach pracy "Visual System Hyperexcitability and Compromised V1 Receptive Field Properties in Early-Stage Retinitis Pigmentosa in Mice" w eNeuro.
- Stwierdziliśmy, że układ wzrokowy adaptuje się do utraty fotorecepcji poprzez zwiększenie czułości, ale jednocześnie staje się szkodliwie nadpobudliwy. Zrozumienie tego mechanizmu może doprowadzić do terapeutycznej ochrony i przywrócenia widzenia - mówi dr Andrzej Foik z ICTER, cytowany w komunikacie PAN.
Określenie grupy ryzyka i możliwe nowe terapie
Zwyrodnienie siatkówki ma różne skutki. Jak podali naukowcy, zwyrodnienie plamki żółtej przyczynia się do utraty widzenia centralnego, z kolei przy retinopatii barwnikowej chory przestaje widzieć obwodowo. W zwyrodnieniu plamki dochodzi do postępującego obumierania fotoreceptorów skupionych w plamce żółtej, retinopatia barwnikowa zaś to dziedziczona choroba siatkówki oka, gdzie w dnie oka pojawiają się skupiska barwnika (początkowo niewielkie), które z czasem stają się coraz gęstsze, a to uniemożliwia dobre widzenie.
- Nasze dane sugerują, że we wczesnym okresie RP droga wzrokowa ulega nadpobudliwości. Może to mieć zarówno kompensacyjne, jak i szkodliwe konsekwencje dla zachowania wzrokowego - zauważa dr Andrzej Foik z ICTER. Przeprowadzone m.in. przez niego badania w przyszłości pozwolą określić, kto jest w grupie ryzyka retinopatii barwnikowej jeszcze przed ujawnieniem się choroby.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)