Naukowcy: mózg chętnie i szybko uczy się od nowa
Dzięki plastyczności układu nerwowego możliwa jest odbudowa utraconej funkcji mózgu, czy naprawa zaburzeń czynności neurologicznych.

Od 15 do 21 marca trwa Światowy Tydzień Mózgu. Towarzyszą mu liczne wykłady edukacyjne. Podczas dzisiejszych, w Warszawie, mówiono m.in. o neuroplastyczności i neurorehabilitacji.
Prof. Małgorzata Kossut z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN zapewniała, że komórki nerwowe potrafią szybko adaptować się do zmian w środowisku zewnętrznym. Podczas jednego z doświadczeń, zakryto ochotnikom oczu na dłuższy czas. Okazało się, że obszary odpowiedzialne za dotyk w opuszkach palców, konieczne do sprawniejszego czytania pisma Braille’a, aktywowały się już po tygodniu.
W innym eksperymencie, po zasłonięciu u ochotnika jednego oka, po dwóch tygodniach można zauważyć zachodzące w mózgu zmiany: włókna nerwowe z zamkniętego oka wycofowały się, ustępując miejsca neuronom oka sprawnego. A po utracie jednego palca, obszar mózgu, który zajmowany był przez reprezentację tego palca, szybko zaczynają zajmować reprezentacje pozostałych palców.
Ekspert podkreśliła, iż badania nad neuroplastycznością mózgu mogą być szczególnie przydatne w rehabilitacji osób po udarze oraz w leczeniu schorzeń związanych ze starzeniem się mózgu. Udar dezorganizuje bowiem pracę mózgu i przemodelowuje jego działanie, a organy muszą się od nowa nauczyć, jak zastąpić uszkodzoną funkcję np. poruszanie ręką.
Prof. Kossut przybliżyła niektóre metody neurorehabilitacji. Jedną z nich metod jest terapia z wymuszonym unieruchomieniem – sprawną kończynę unieruchamia się wówczas i „odcina” od pełnienia wykonywanych funkcji tak, by pacjent nauczył się, jak radzić sobie z mniej sprawną ręką czy nogą.
Innymi sposobami są elektrostymulacja, czyli pobudzanie i wzmacnianie pracy neuronów za pomocą napięcia elektrycznego, trening mentalny (wyobrażanie sobie wykonywania czynności, co aktywuje odpowiednie obszary w mózgu), działania farmakologiczne, przezczaszkowa stymulacja magnetyczna oraz trening za pomocą wirtualnej rzeczywistości.
Światowy Tydzień Mózgu jest organizowany na świecie od wielu lat, w Polsce - po raz dwunasty. W Polsce w czterech miastach - Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Lublinie - odbywają się wykłady na temat funkcjonowania mózgu. Naukowcy radzą też jak utrzymać go w dobrej formie przez całe życie.
Jak informuje na swojej strone internetowej Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, coroczne konferencje z cyklu Tydzień Mózgu organizowane są już od 11 lat, z inicjatywy Instytutu Nenckiego, a wspierane przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA. Mają one na celu popularyzację wiedzy o mózgu, o jego działaniu w normie i patologii. Do wygłaszania wykładów są zapraszani wybitni specjalistów z dziedziny neurobiologii, neurologii, psychiatrii i neuropsychologii. Wykłady, które pełnią funkcję edukacyjną, mają otwartą formułę i są adresowane do wszystkich zainteresowanych problematyką badań układu nerwowego i najnowszych osiągnięć w zakresie procesów naprawczych tego układu.
Szczegóły na stronie Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)