Nauka: rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2013 15:35

Czy mamy wolną wolę? Odpowiedzi na to i inne pytania poznają uczestnicy wykładów i warsztatów, które znalazły się programie tegorocznego Tygodnia Mózgu, który potrwa od poniedziałku do soboty (11-16 marca) w kilku miastach w Polsce.

Nauka: rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu
Obchodzony w wielu krajach "Światowy Tydzień Mózgu" popularyzuje wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. Polacy zainteresowani tą tematyką będą mogli skorzystać z imprez w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Sopocie, Gdańsku, Poznaniu i Sanoku.

Dla uczestników Tygodnia Mózgu w Katowicach organizatorzy - Uniwersytet Śląski, Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka - przygotowały wykłady i warsztaty skierowane do uczniów, studentów, jak również wszystkich zainteresowanych.

Jak poinformowali organizatorzy, udział w Tygodniu Mózgu będzie okazją do zapoznania się z najnowszą wiedzą nt. mózgu oraz tematyką z zakresu neurobiologii i psychologii, zagadnień budowy i funkcjonowania mózgu, technik jego badania, chorób psychicznych i neurologicznych oraz higienie umysłowej. Niezwykle bogata jest oferta warsztatów: "Miejsce człowieka w ewolucji, czyli co z nami będzie dalej?", "Skutecznie uczenie się - jak to działa?", "Mózg w pułapce zegara, czyli o zarządzaniu sobą w czasie", "Słoń z sześcioma nogami, czyli po co nam złudzenia?".

Jednym z tematów spotkań będzie m.in. "Sztuka szukania w labiryncie informacji: możliwości i niedoskonałości naszego mózgu". "Mózgi powstawały około 250 tys. lat temu i są dostosowane do małych grup 150.-osobowych; (...) a że długość naszego życia nie przekraczała niewiele ponad 20 lat, to całe życie mogliśmy widzieć tylko tych 150 osób. Dzisiaj, kiedy wychodzimy do pracy (w średniej wielkości mieście), nasze mózgi będą w stanie konotować ok. 3-4 tys. twarzy. Kompletnie sobie z tym nie radzą, ten nadmiar informacji nas przerasta" - mówił zapowiadając wydarzenia związane z Tygodniem Mózgu dr Marek Kaczmarzyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Imprezy w ramach Tygodnia Mózgu odbywają się też w Warszawie. Od poniedziałku do piątku o godz. 17 specjaliści z warszawskich instytucji badawczych będą prowadzić wykłady poświęcone działaniu mózgu. Będzie się posłuchać o sposobach badania pamięci, o płci mózgu, o seksoholizmie czy o fizjologii snu. 16 marca w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego odbędą się warsztaty poświęcone tematyce mózgu.

Z kolei w Krakowie przygotowano serię wykładów pod hasłem "Uzależnienia". Specjaliści w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego od poniedziałku do piątku o godz. 17 wyjaśnią, czy tak różniące się od siebie - uzależnienie od używek i uzależnienie od jakiejś osoby czy od pracy - mają ze sobą coś wspólnego. Podczas innych wykładów poruszane będą tematy środków przeciwbólowych, dopalaczy, alkoholizmu.

W Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się zaś interdyscyplinarna konferencja poświęcona neuronaukom, a w Gdańsku będą miały miejsce wykłady na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz w siedzibie SWPS. Natomiast w Sanoku (Podkarpackie) w Szpitalu Specjalistycznym będzie można posłuchać prelekcji neurologów.

W ramach Tygodnia Mózgu specjalne atrakcje przygotowują też oddziały Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Wrocławiu oraz Sopocie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum