Nanotechnologia: bezpieczny dozownik leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 16:52

Nanotechnolodzy opracowali bezpieczny dla żywych komórek system precyzyjnego dostarczania leku do organizmu - informuje Nano Letters.

Nanotechnologia: bezpieczny dozownik leków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowo opracowana kompozytowa membrana zbudowana z kilku typów nanocząstek, funkcjonuje jako bardzo precyzyjny nanozawór, wydzielający w określonych warunkach fizykochemicznych zmagazynowaną wewnątrz kapsułki substancję chemiczną (np. lek).

Naukowcy z McMaster University (Kanada), University of Zaragoza (Hiszpania), Massachusetts Institute of Technology oraz Harvard Medical School (USA) wykorzystali nanocząstki, czyli drobinki o wielkości miliardowej części metra, do stworzenia membran zawierających miniaturowe zaworki, które w ściśle określonych warunkach otwierają się, umożliwiając wydostanie się na zewnątrz substancji chemicznej, zmagazynowanej w środku kapsułki utworzonej z takiej membrany.

Kapsułki zbudowane są z membran celulozowych - etylowanej celulozy, w której strukturze wewnętrznej zawarte są magnetyczne nanocząstki. Celulozowa membrana poprzetykana jest nanozaworkami, czyli elementami zbudowanymi z polimerowego hydrożelu PNIPAM, który pełni funkcję nanozatyczki zaworu. PNIPAM w zależności od temperatury otoczenia kurczy się lub pęcznieje, ograniczając możliwość wydostania się na zewnątrz membrany związków chemicznych zmagazynowanych wewnątrz kapsułki.

Włączenie zmiennego pola magnetycznego w otoczeniu kapsułki wywołuje ruch nanomagnesów i wydzielanie ciepła, co w efekcie zmienia lokalnie warunki termiczne, powodując, iż hydrożel zamykający nanozaworki kurczy się. W tych warunkach zawartość kapsułki może swobodnie wydostać się na zewnątrz miniaturowego magazynu.

Po wyłączeniu pola magnetycznego, hydrożel ponownie pęcznieje, zamykając szczelnie nanozawór. Powtarzając cykl wielokrotnie można partiami, w ściśle określonym odstępie czasu, wydzielać dawkę substancji chemicznej (leku).

W testach laboratoryjnych, naukowcy wykazali brak toksyczności nowego nanomateriału w stosunku do żywych komórek zwierzęcych, co pozwala sądzić, iż technologia ta może z powodzeniem być w przyszłości stosowana również u ludzi, np. jako nowy sposób regularnego wprowadzania do organizmu środków znieczulających.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze