Nagrody L’Oréal dla badaczek, jest też wyróżnienie dla Polki

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2017 13:45

Pięć badaczek z Arabii Saudyjskiej, Australii, Szwajcarii, Chile i USA otrzymało w czwartek (23 marca) nagrody w programie L'Oréal-UNESCO For Women in Science Awards. Każda z nich otrzymała 100 tys. euro.

Jak informuje serwis Nauka w Polsce, wśród laureatek nagrody znalazła się prof. Niveen M. Khashab z Arabii Saudyjskiej. Doceniono ją za zaprojektowanie nanocząstek, które mogą poprawić wykrywanie chorób we wczesnym etapie.
 
Program L’Oréal-UNESCO For Women in Science istnieje od 1998 roku. Jego celem jest wsparcie dla kobiet naukowców i ich prac badawczych. W ramach programu przygotowywany jest także ranking kobiet, które mogą zmienić świat - "International Rising Talents". W 2016 r. wyróżnienie odebrała dr Bernadeta Szewczyk z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

W 2017 r. w gronie 15 docenionych znalazła się także polska badaczka dr hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Zaszczytem było reprezentować Polskę przed międzynarodową publicznością - jury i osobami zaangażowanymi w rozwój światowej nauki. Dodatkowo bardzo motywuje mnie świadomość, że temat mojej pracy rzeczywiście przyczynia się do uzyskania odpowiedzi na pytania nurtujące współczesną naukę - mówi dr hab. Joanna Sułkowska, która swoje wyróżnienie w International Rising Talents otrzymała 21 marca.

Dr hab. Joanna Sułkowska kieruje Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych w Centrum Nowych Technologii UW, gdzie zajmuje się zapętlonymi białkami mogącymi mieć związek z wieloma chorobami cywilizacyjnymi.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum