Nagroda Nobla z medycyny dla...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 października 2013 09:57

Zdaniem agencji Thomson Reuters największe szanse na zdobycie tegorocznego Nobla z medycyny i fizjologii mają badacze zajmujący się rakiem piersi, ekspresją genów i autofagocytozą.

Nagroda Nobla z medycyny dla...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje Gazeta Wyborcza, na czele listy potencjalnych zdobywców Nagrody Nobla jest prof. Dennis J. Slamon z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Jako pierwszy zajął się badaniem roli receptorów HER2 w rozwoju raka piersi. Ich okrycie było prawdziwym przełomem w walce z tą chorobą.

Jeżeli członkowie komitetu z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, gdzie przyznawane są Noble z medycyny i fizjologii, zdecydują, że tegoroczna nagroda powinna przypaść badaczom zajmującym się ekspresją genów i metylacją DNA, zwycięzców najprawdopodobniej będzie trzech: prof. Adrian P. Bird z uniwersytetu w Edynburgu, w Szkocji, prof. Howard Cedar z Uniwersytetu Hebrajskiego Jerozolimy i prof. Aharon Razin z Uniwersytetu Jerozolimskiego (obydwa w Izraelu).

Jeżeli zaś komitet Noblowski zdecyduje, że w tym roku powinni zwyciężyć badacze autofagocytozy (proces polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej budowy), to nagroda powinna trafić do prof. Daniela J. Klionsky'ego z Uniwersytetu Michigan (USA), prof. Noboru Mizushimy z uniwersytetu w Tokio i prof. Yoshinori Ohsumiego z Tokijskiego Instytutu Technologii w Jokohamie (obydwaj Japonia). Zaburzenia tego procesu mogą prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze