Nadal nie wiadomo, kto zapłaci uczelniom za zajęcia w szpitalach po likwidacji stażu

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2011 10:49

Już za siedem lat zniknie obowiązkowy dla wszystkich lekarzy staż w szpitalu. 1 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która wprowadza zmiany w systemie kształcenia.

Nadal nie wiadomo, kto zapłaci uczelniom za zajęcia w szpitalach po likwidacji stażu

Tegoroczny nabór studentów medycyny jest ostatnim, który będzie przebiegał na dotychczasowych zasadach, tzn. po sześcioletnich studiach absolwenci odbędą trzynastomiesięczny staż w szpitalu a następnie przystąpią do Lekarskiego Egzaminu Państwowego (tzw. LEP). Dopiero po nim zdobędą prawo wykonywania zawodu.

 

Zmiany ustawowe zlikwidują zarówno staż, jak i egzamin. W miejsce LEP-u zostanie wprowadzony lekarski egzamin końcowy, zdawany bezpośrednio po studiach. Skrócony czas nauki zawodu wymaga zmiany programu nauki na studiach medycznych. Uczelnie na jego opracowanie mają rok.

Zdaniem Małgorzaty Tafil-Klawe, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, najwięcej zmian dotyczy szóstego roku, który w całości musi  być realizowany w szpitalach.

Obowiązki organizacji wspomnianych zajęć, należące dotychczas do izb lekarskich, przejmą uczelnie. Niestety z uwagi na ograniczony dostęp do szpitali klinicznych, będą zmuszone korzystać z placówek od nich niezależnych. Oznacza to dodatkowe wydatki, na które uczelnie nie stać.

Ministerstwo Zdrowia do tej pory nie poinformowało, kto zapłaci za te zmiany, poprosiło jedynie uczelnie o oszacowanie kosztów.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum