Nabór na specjalizacje. W woj. opolskim hitem dermatologia, mało chętnych na chirurgię

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia22 listopada 2022 06:45

Dermatologia i wenerologia była najpopularniejszym wyborem lekarzy z woj. opolskiego. Aż 15 ubiegało się o jedną przyznaną w tej dziedzinie rezydenturę i troje o jedno miejsce w trybie pozarezydenckim. Jakie jeszcze kierunki cieszyły się wzięciem wśród młodych medyków?

Nabór na specjalizacje. W woj. opolskim hitem dermatologia, mało chętnych na chirurgię
W postępowaniu jesiennym na Opolszczyźnie przydzielono 136 miejsc rezydenckich. Lekarze najczęściej wskazywali jako pierwszą opcję dermatologię Fot. AdobeStock
  • Do 28 listopada trwa kwalifikacja na specjalizacje lekarskie. Pierwszy etap naboru został zamknięty, co pozwoliło wyłonić dziedziny, które najchętniej wybierają lekarzy w tegorocznym postępowaniu 
  • Sprawdziliśmy, które specjalizacje najczęściej wskazywali w pierwszej turze naboru medycy w woj. opolskim i porównaliśmy z wyborami lekarzy z Wielkopolski, Małopolski, Śląska i woj. świętokrzyskiego 
  • Największą popularnością na tym etapie kwalifikacji cieszyła się dermatologia i wenerologia. Sporo było chętnych też na pediatrię, mało na chirurgię ogólną 

Kwalifikacja na specjalizacje. Na Opolszczyźnie lekarze stawiali na dermatologię i pediatrię

Choć nabór na specjalizacje lekarskie wciąż trwa, to zamknięcie pierwszego etapu pozwoliło wyłonić dziedziny medycyny, na które najchętniej stawiają lekarze w tegorocznej kwalifikacji. Tym razem przyjrzeliśmy się preferencjom medyków w woj. opolskim. 

W postępowaniu jesiennym na Opolszczyźnie zostało przydzielonych 136 miejsc rezydenckich i 262 pozarezydenckie. Łącznie z pierwszym wyborem woj. opolskiego wpłynęło 106 wniosków. Największą popularnością na tym etapie kwalifikacji cieszyły się:

  • dermatologia i wenerologia – 15 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na jedno przyznane miejsce rezydenckie i trzy wnioski na jedno miejsce pozarezydenckie, 
  • pediatria – 11 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na 12 przyznanych miejsc rezydenckich,
  • anestezjologia - 7 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na 10 przyznanych miejsc rezydenckich,
  • chirurgia stomatologiczna - 7 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na jedno przyznane miejsce rezydenckie. 

Na sześć uruchomionych miejsc rezydenckich w dziedzinie chorób wewnętrznych wpłynęły trzy wnioski. Jeszcze mniej było chętnych natomiast na rezydenturę z chirurgii ogólnej. Jako pierwszą opcję wskazało na nią zaledwie dwóch lekarzy na 12 przyznanych miejsc. O rezydenturę z medycyny ratunkowej ubiegały się cztery osoby na cztery przyznane miejsca. 

Jako pierwszy wariant wyboru nikt nie wskazał natomiast: chirurgii dziecięcej, chirurgii naczyniowej, chorób płuc, chorób płuc dzieci, chorób zakaźnych, diabetologii, geriatrii, hematologii, kardiochirurgii, medycyny nuklearnej, onkologii klinicznej, patomorfologii, psychiatrii dzieci i młodzieży, radioterapii onkologicznej, rehabilitacji medycznej, reumatologii i stomatologii dziecięcej.

Dermatologia popularna też w Małopolsce. W Wielkopolsce - radiologia i ortodoncja 

Preferencje medyków z woj. opolskiego nie odbiegają od ogólnokrajowych tendencji. W woj. małopolskim największym hitem tegorocznej kwalifikacji również była dermatologia i wenerologia. Jako pierwszy wariant wyboru wskazało ją aż 64 lekarzy na zaledwie trzy dostępne miejsca rezydenckie. W woj. świętokrzyskim najwięcej wniosków wpłynęło natomiast na chirurgię stomatologiczną (23 dentystów wskazało na nią jako pierwszy wariant wyboru specjalizacji). Kolejne były: radiologia i diagnostyka obrazowa, medycyna rodzinna i choroby płuc. 

Spośród specjalizacji stomatologicznych w Wielkopolsce, Małopolsce i na Śląsku popularna była ortodoncja. W tym pierwszym województwie aż 25 dentystów wskazało ją jako pierwszą opcję.

W Wielkopolsce dużym zainteresowaniem cieszyła się także radiologia i diagnostyka obrazowa, gdzie o 7 miejsc specjalizacyjnych rywalizowało 22 lekarzy (jako pierwszy wariant wyboru). 29 wniosków na 16 miejsc rezydenckich złożono na psychiatrię, a 11 lekarzy wskazało urologię jako pierwszą opcję wyboru (5 miejsc rezydenckich). W woj. śląskim wzięciem cieszyły się: endokrynologia, radiologia i diagnostyka obrazowa, okulistyka i pediatria.

W tym roku, przypomnijmy, lekarze mogli w pierwszym etapie kwalifikacji zgłaszać wnioski ze wskazaniem nawet 15 wariantów wyboru. Do każdego mogli wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż 3 jednostki. Na takie rozwiązanie zdecydowało się tylko 444 na 5 639 biorących udział w kwalifikacji lekarzy. 

Do 28 listopada trwa drugi nabór. W puli pozostało jeszcze 1 307 rezydentur 

Aktualnie trwa, przypomnijmy, drugi etap kwalifikacji na specjalizacje. Medycy zakwalifikowani w tym etapie postępowania mają czas na potwierdzenie swojego wyboru do 28 listopada. W puli zostało jeszcze 1 307 miejsc rezydenckich i 10 889 miejsc pozarezydenckich w całej Polsce.

Jak poinformowało w miniony piątek Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 308 osób nie potwierdziło przyznanych rezydentur. W przypadku miejsc pozarezydenckich - 198. Przydzielono już natomiast 302 rezydentury oraz 152 miejsca pozarezydenckie. 

Po ogłoszeniu końcowych list zakwalifikowanych lekarzy wojewodowie będą kierowali medyków do jednostek szkoleniowych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum