Na uczelniach publicznych zaczyna działać nowe gremium - Rada Uczelni

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2019 12:12

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r. na każdej uczelni publicznej ma działać nowe gremium - Rada Uczelni. 15 maja wspomnianą Radę Uczelni wybrał Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przewodniczącym został prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Na uczelniach publicznych zaczyna działać nowe gremium - Rada Uczelni
Członkowie Rady Uczelni. Fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny

Jak wskazuje prawo, w skład rady ma wchodzić od 6 do 8 osób wybieranych przez Senat Uczelni oraz z urzędu - przewodniczący samorządu studenckiego. Co najmniej połowę składu Rady stanowią osoby spoza Uczelni, reprezentujące środowisko gospodarcze, biznesowe i naukowe.

Do zadań Rady Uczelni należeć ma: opiniowanie projektów - statutu i strategii uczelni oraz opiniowanie sprawozdania z realizacji strategii uczelni; monitorowanie gospodarki finansowej i zarządzania uczelnią, a także wskazywanie kandydatów na rektora po zaopiniowaniu przez senat.

Senat WUM zdecydował się na 6 członków. Pierwsza Rada Uczelni powołana została na okres do 31 grudnia 2020 r. , a kolejne gremia będą wybierane na 4 lata - czytamy w komunikacie.

Pozostali członkowie Rady to: dr Małgorzata Adamkiewicz - wiceprezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu, dr hab. Marcin Matczak - porofesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji UW, prof. Artur Mamcarz - kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM, prof. Bolesław Samoliński - kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM oraz prof.  Roman Smolarczyk - kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej WUM.

Zgodnie z przepisami, w Radzie zasiada również przewodniczący Samorządu Studentów WUM - Natalia Bierezowicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum