×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Na obrady do Krakowa przyjechało ponad 3 tys. lekarzy rodzinnych z całego świata

Autor: RZX/Rynek Zdrowia25 maja 2018 12:19

- Polscy lekarze rodzinni są bardzo doceniani za granicami kraju. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby lekarze rodzinni stali się jeszcze bardziej doceniani w Polsce - powiedział wiceminister zdrowia Zbigniew Król w czasie ceremonii otwarcia Kongresu Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA-EUROPE.

Na obrady do Krakowa przyjechało ponad 3 tys. lekarzy rodzinnych z całego świata
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do Krakowa przyjechało w piątek (25 maja) ponad 3 tysiące lekarzy rodzinnych z całego świata.

W czasie Kongresu lekarze z ponad 60 państw rozmawiać będą o podstawowej opiece zdrowotnej w aspekcie równego dostępu do świadczeń, poprawy jakości opieki medycznej nad pacjentem oraz efektywności zdrowotnej nakładów finansowych ponoszonych na świadczenia zdrowotne. Lekarze POZ wymieniać będą doświadczenia na temat najlepszych form opieki nad pacjentami.

W wykładzie inauguracyjnym, nawiązując do krakowskiej legendy o smoku Wawelski prof. Micheal Kidd z Australii , b. prezydent Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA, stwierdził, że lekarze rodzinni są „ współczesnymi smokami systemów ochrony zdrowia” - są niezależni, wolni i dumni, ale też krąży wokół nich wiele krzywdzących mitów.

Jak dowodził prof. Michael Kidd, medycyna rodzinna pozostaje w większości krajów najbardziej niezawodnym obszarem ochrony zdrowia, a dobry dostęp do lekarza rodzinnego i jego podstawowa pomoc medyczna w zdrowiu i chorobie znacząco obniża koszty całych systemów zdrowotnych. Dzięki dobrej dostępności dla pacjentów i braku kolejek, lekarze rodzinni niwelują też nierówność pacjentów w dostępie do ochrony zdrowia - podkreślił ekspert.

Zjazd Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych w Polsce jest okazją do porównania dokonań krajowej medycyny rodzinnej z osiągnięciami międzynarodowymi.

- Na tle Europy podstawowa opieka zdrowotna w Polsce plasuje się w stanach średnich. Najlepiej oceniana jest dostępność opieki dla pacjentów i koordynacja opieki pomiędzy lekarzem POZ a innymi specjalistami. Najsłabiej wypadają wszystkie elementy dotyczące zarządzania, finansowanie oraz rozwój zasobów kadrowych. Istotnym problemem jest fakt, że w Polsce mamy zaledwie 12 tys. lekarzy rodzinnych, a powinno być dwa razy tyle - stwierdził prof. Adam Windak, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dodał, że podstawowej opiece zdrowotnej brakuje też pielęgniarek i położnych, a dodatkowo obecny personel jest w zaawansowanym wieku.

Obradujący w Krakowie Kongres Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA potrwa do niedzieli (27 maja).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze