Na KUL-u ruszy kierunek medyczny. Rząd znalazł pieniądze

Autor: PAP • Źródło: PAP08 grudnia 2021 20:06

Katolicki Uniwersytet Lubelski będzie mógł włączyć kierunek lekarski w poczet swojej oferty edukacyjnej. W środę podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Lublin, fot. Adobestock
  • W przyszłym roku minister zdrowia będzie dysponował dodatkową pulą środków na wsparcie utworzenia kierunku lekarskiego na KUL
  • Poinformował o tym wiceminister zdrowia Piotr Bromber podczas wizyty na KUL
  • Nie wiadomo na razie, o jakiej kwocie mowa

Firma wymaga od pracowników szczepień przeciw COVID-19. Okazanie certyfikatu - obowiązkowe

Medycyna na KUL? Jest list intencyjny. W uroczystości brał udział minister Bromber

W środę wiceminister zdrowia Piotr Bromber wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz deklaracji przystąpienia do konwentu na rzecz utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego na KUL. Starania uczelni wsparli przedstawiciele władz samorządowych z Lublina i powiatu puławskiego, dyrektorzy szpitali z Lublina i Puław oraz rektor Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.

- Minister Zdrowia będzie dysponował w przyszłym roku dodatkową pulą środków finansowych w ramach obligacji Skarbu Państwa. Część z tych środków również będzie przeznaczona na wsparcie utworzenia kierunku lekarskiego na KUL - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Aby było więcej miejsc kształcenia przyszłych lekarzy

Wiceminister dodał, że działania podejmowane na KUL wpisują się w szerszy kontekst zwiększania liczby miejsc, gdzie mogą być kształceni przyszli lekarze.

- Wszystko po to, aby w dużo większym stopniu determinować poczucie bezpieczeństwa pacjentów, bo to bezpieczeństwo w dużym stopniu jest uzależnione od liczby personelu - powiedział Bromber.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski poinformował, że dokumenty aplikacyjne dotyczące utworzenia nowego kierunku są już prawie gotowe.

- Uważam, że w styczniu będziemy gotowi, aby przekazać ok. 1400 stron dokumentacji do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i tych gremiów, które będą je weryfikowały - powiedział ks. prof. Kalinowski.

Nie poinformowano jeszcze, o jakiej kwocie mowa

Wiceminister i rektor KUL nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy o kwotę potrzebną do utworzenia nowego kierunku. - Odpowiedzi na pytanie, jaka to jest suma udzielimy, jak otworzymy kierunek lekarski - powiedział rektor KUL. Przypomniał, że pewne inwestycje uczelnia poczyniła już na przestrzeni ostatnich 10 lat i rozważa utworzenie na KUL prosektorium.

Starania o utworzenie kierunku lekarskiego na uczelni rozpoczęto już w latach 30. XX wieku, ale plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej.

Pod koniec września br. porozumienie o współpracy przy tworzeniu kierunków medycznych na KUL uczelnia podpisała z 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.

Obecnie na KUL funkcjonują już inne kierunki medyczne, jak pielęgniarstwo i położnictwo. Utworzenie kierunku lekarskiego planowane jest na październik 2023 r. W pierwszym naborze na studia ma zostać przyjętych ok. 60 osób, a w kolejnych latach ta liczba ma rosnąć do maksymalnie 120 osób.

 Zobacz też: To najczęstszy nowotwór w Polsce. Skuteczna terapia tylko dla nielicznych

Jest projekt rozporządzenia o szczepieniu dzieci w wieku 5-11 lat. To ok. 2,5 mln osób

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum