NRPiP ostrzega przed nieuczciwymi organizatorami szkoleń dla pielęgniarek

Autor: nipip.pl/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2019 12:06

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę, że przed przystąpieniem do kształcenia podyplomowego warto sprawdzić kto i w jaki sposób szkolenie realizuje.

NRPiP ostrzega przed nieuczciwymi organizatorami szkoleń dla pielęgniarek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NRPiP przypomina, że organizatorami kształcenia mogą być uczelnie, szkoły prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych oraz podmioty lecznicze, a także inne podmioty po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe (prowadzonego przez ORPIP lub NRPIP).

Kształcenie podyplomowe powinno mieć program kształcenia, organizator musi zapewnić kadrę dydaktyczną o odpowiednich kwalifikacjach, bazę dydaktyczną - w tym także bazę dla szkolenia praktycznego.

Jest ponadto obowiązany wydać pielęgniarce lub położnej odpowiednią kartę specjalizacji lub kursu kwalifikacyjnego, które wraz z wymaganymi wpisami oraz potwierdzeniami i zaliczeniami stanowią dowód ukończenia kształcenia podyplomowego.

Kształcenie podyplomowe w ramach szkoleń specjalizacyjnych, kursów kwalifikacyjnych i kursów specjalistycznych prowadzone jest na podstawie programów kształcenia zatwierdzonych przez ministra zdrowia. Wymagany jest bezpośredni udział prowadzącego zajęcia, program nie przewiduje metody e-learningu.

Wątpliwości na temat szkolenia rozstrzygają przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z  30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, Ustawy o zawodach pielęgniarek i położnych z dnia 15 lipca 2011 r. (Rozdział 6).

Więcej: nipip.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum