NRL zaskarży do TK przepisy o dostępie do pytań z egzaminów lekarskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2017 17:32

Naczelna Rada Lekarska chce zwrócić się Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie wprowadzonych w grudniu ub.r. przepisów, regulujących dostęp do pytań z przeprowadzonych egzaminów lekarskich - podała w czwartek (19 stycznia) Naczelna Izba Lekarska.

NRL zaskarży do TK przepisy o dostępie do pytań z egzaminów lekarskich
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi o dostęp do pytań egzaminacyjnych z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), które już się odbyły.

Przepisy, przeciwko którym występuje samorząd lekarski przewidują, że pytania testowe LEK, LDEK i PES mogą być udostępniane wyłącznie tej osobie, która przystępuje do egzaminu. "Jest to nie tyle informacja publiczna, ale informacja dedykowana osobie, która spełnia określone kryteria" - zauważa NIL.

Przepisy te przewidują ponadto, że pytania testowe można tylko oglądać, nie wolno ich kopiować w żadnej możliwej technice; zabronione jest również odręczne przepisywanie. Pytania mogą być udostępniane wyłącznie w siedzibie Centrum Egzaminów Medycznych i nie można ich wynosić poza nią.

NIL krytycznie ocenia rozwiązanie, że aby treść pytań mogła zostać udostępniona w trybie o dostępie do informacji publicznej - tak, by każdy zainteresowany mógł zapoznać się z treściami - od egzaminu musi upłynąć pięć lat.

NIL przekazała w czwartek, że NRL upoważniła prezesa Rady Macieja Hamankiewicza do wniesienia wniosku do Trybunału.

Naczelna Rada Lekarska zabiegała o udostępnienie pytań egzaminacyjnych od 2012 r. W czerwcu 2016 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek NRL i orzekł, że brak publicznego dostępu do treści przeprowadzonych testów i pytań z egzaminów lekarskich, jest niezgodny z konstytucją. Testy te - jak wskazał - są objęte prawem do informacji publicznej.

Prezes NRL zwrócił się wówczas z prośbą o udostępnienie Naczelnej Radzie Lekarskiej w wersji elektronicznej pytań testowych z egzaminów LEK i LDEK oraz pytań z egzaminu PES ze wszystkich specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Wniosek spotkał się z odmową. NRL odwołała się od tej decyzji do ministra zdrowia.

W październiku ub.r. sejmowa komisja zdrowia pracując nad rządowym projektem, którego głównym celem było przywrócenie stażu podyplomowego lekarzy, poparła rozwiązanie, by pytania i odpowiedzi z egzaminów lekarskich były publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przypomniał wówczas, że pytania LEK, LDEK i PES nie są ujawniane od 2011 r. Podkreślił, że "jest 86 specjalizacji i niemożliwym jest wyprodukowanie co roku takiej ilości nowych pytań".

Przekonywał też, że nie jest prawdą, jakoby pytania w innych krajach były powszechnie udostępniane. - Proponujemy dostęp do wszystkich pytań po pięciu latach dla wszystkich; natomiast każdy ze zdających może po egzaminie zobaczyć pytania, które rozwiązywał i do nich ma bezpośredni dostęp - mówił. Wiceminister wyjaśniał, że w ciągu pięciu lat dokonuje się postęp w wiedzy medycznej i okres ten jest odpowiedni, by zmienić zestaw pytań egzaminacyjnych.

Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych Mariusz Klencki stwierdził wtedy, że nikt nie jest w stanie przygotowywać egzaminów specjalizacyjnych wykorzystując za każdym razem nowe pytania.

- W praktyce wykorzystujemy powtórnie na egzaminach co najmniej 30 proc. pytań, które już były. (...) Gdybyśmy publikowali pytania zaraz po egzaminie to mielibyśmy sytuację, w której zdanie egzaminu wymagałoby tylko zapoznania się z pytaniami, które już były i ewentualnie troszkę wiedzy dodatkowej, ale niewiele. Egzaminy straciłyby sens jako narzędzia sprawdzającego wiedzę lekarzy - przekonywał dyrektor CEM.

Sejm uchwalił ustawę - regulującą m.in. dostęp do pytań - 21 października; Senat nie wprowadził do niej żadnych poprawek, a prezydent podpisał ją 8 grudnia.

Czytaj: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum