NRL o szczepieniach i obniżaniu jakości kształcenia

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2018 20:09

Szczepienia należą do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Są najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym - podkreśla NRL w przyjętym 20 kwietnia stanowisku.

Zwiększenie liczby przyjęć na studia nie może odbywać się kosztem jakości kształcenia. Fot. mat. pras. UM we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne)

Szczepienia chronią przed 26 chorobami zakaźnymi - przypomina Naczelna Rada Lekarska. Eksperci oceniają, że około 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepieniom, bez których nie miałyby szansy przeżycia nawet okresu dzieciństwa. Zostały uratowane dlatego, że na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiono miliardy dzieci przeciw chorobom takim jak odra, gruźlica, poliomyelitis, błonica, tężec, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc. Każdego roku na świecie podawanych jest około 1 miliarda dawek szczepionek, które ratują przed śmiercią około 2,5 miliona osób.

Dlatego Naczelna Rada Lekarska wskazuje, że:

1) szczepienia są najlepszą znaną metodą profilaktyki chorób zakaźnych dla wszystkich osób, niezależnie od wieku;
2) szczepionki spełniają obecnie najwyższe standardy bezpieczeństwa i ryzyko związane z ich stosowaniem jest znikome;
3) zadaniem lekarzy jest przekazywanie pacjentom i społeczeństwu rzetelnej wiedzy naukowej na temat szczepionek i szczepień;
4) przekazywanie nieopartych na aktualnej wiedzy medycznej informacji o szczepieniach jest niezgodne z zasadami wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty.

W kolejnym stanowisku - w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - NRL podkreśla, że zwiększenie liczby przyjęć na studia nie może w żadnym wypadku odbywać się kosztem jakości kształcenia. Tymczasem projekt ustawy przewiduje, że w przypadku ubiegania się przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wyłączony będzie obowiązek uzyskania pozytywnej oceny jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz nie będą stosowane inne obowiązki wymienione w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.

W ocenie NRL brak obowiązku posiadania pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej niesie za sobą ryzyko obniżenia poziomu jakości kształcenia. Przy braku możliwości kontrolowania jakości kształcenia przez Polską Komisję Akredytacyjną nie jest możliwe utrzymanie efektów kształcenia na poziomie dającym rękojmię utrzymania europejskich standardów kształcenia.

Ponadto NRL wskazuje, że projekt ustawy nie wyjaśnia, w jakim zakresie i w oparciu o jakie zasoby organizowane będzie kształcenie w zawodzie lekarza na wzmiankowanej Uczelni. Bez tej wiedzy niemożliwe jest stwierdzenie, iż rozszerzenie działalności Uczelni na ten obszar jest zasadne.

Czytaj: www.nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum