NIL: nie należy ograniczać rezydentur

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2010 14:16

Możliwość odbywania specjalizacji w czasie studiów doktoranckich, to dobre rozwiązanie - uważa Naczelna Izba Lekarska.

Przypomnijmy, że resort zdrowia przekazał do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

  Jesteśmy zadowoleni, że  będzie można odbywać specjalizacje podczas studiów doktoranckich. Utrudnienia w tym względzie nie miały żadnego uzasadnienia – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl doktor Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Proponowane regulacje pozwalają też kierownikowi jednostki szkolącej na możliwość zawarcia z lekarzem umowy dotyczącej dyżurów w formie umowy o pracę albo umowy o pełnienie dyżurów.

– Jest to ukłon w stronę dyrektorów szpitali, którzy będą mogli podpisywać z lekarzami-rezydentami odrębne umowy na dyżury, wedle stawki obowiązującej w danym szpitalu. Samorząd jest za tym, aby w tej materii sytuacja prawna była czytelna – komentuje prezes NIL.

Natomiast, jak mówi nam prezes Hamankiewicz, samorząd lekarski jest przeciwny proponowanemu przez resort rozwiązaniu, które spowoduje ograniczenie możliwości ponownego odbywania specjalizacji w ramach rezydentury w podstawowej i szczegółowej dziedziny medycyny.

– Mamy zbyt mało specjalistów. Ten zapis ma zapewne na celu jedynie oszczędności w resorcie zdrowia i kłóci się z całym pomysłem dotyczącym zmian w kształceniu specjalizacyjnym – mówi dr Hamankiewicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum