NATO potrzebuje lekarzy: będą kształcić się w Łodzi?

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 09:43

Na obchody 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do Kwatery Głównej NATO w Brukseli wybierają się m. in. przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uczelnia chce kształcić lekarzy dla Paktu Północnoatlantyckiego.

– Przygotowujemy się do tego zadania – mówi Gazecie Wyborczej prof. Paweł Górski, rektor łódzkiego UM. – Tylko w polskim wojsku brakuje 850 lekarzy, a w NATO zapotrzebowanie jest olbrzymie.

Rektor wyjaśnia, że  studia medyczne dla kandydatów z państw członkowskich NATO byłyby organizowane na Wydziale Wojskowo-Lekarskim UM, który już kilka lat temu wprowadził angielski, jako język wykładowy.

Jednocześnie prof. Górski zwraca uwagę, że kryzys i problemy finansowe wojska odsuwają nieco w czasie konkretne decyzje. Na razie nie sposób np. określić, ile osób mogłoby zostać przyjętych na takie studia.

Przypomnijmy: już wiosną br. uczelnia deklarowała, że od przyszłego roku jest w stanie przyjąć około stu studentów. Zapłaciłoby za nich Ministerstwo Obrony Narodowej, a byłyby to kwoty niebagatelne, bo sięgające nawet kilkunastu milionów złotych. Przy okazji łódzki UM wzmocniłby swój prestiż i rangę wśród uczelni medycznych.

MON zawiesiło nabór na studia wojskowo-lekarskie w roku 2000. W roku 2007  podjęło decyzję o ich reaktywowaniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum