Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 18-04-2017 17:55

Mogą być problemy z egzaminami LEK i LDEK...

Resort zdrowia zmienił datę zdawania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK). Część absolwentów uczelni medycznych może mieć z podejściem do egzaminu.

Termin składania wniosku o zdawanie egzaminu przesunięto z 15 lipca na 30 czerwca. Fot. Archiwum


Jak podaje Rzeczpospolita, informacja o zmianie terminu składania wniosku o zdawanie egzaminu pojawiła się na stronach Ministerstwa Zdrowia i Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) w piątek (14 kwietnia), tuż przed świętami wielkanocnymi.

Zmieniono go z 15 lipca na 30 czerwca, czyli datę zamknięcia zgłoszeń w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK). Tymczasem np. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ostatni egzamin odbędzie się 28 czerwca, a w Łodzi w początku lipca. Absolwenci mogą więc nie mieć szans na zapisanie się na egzamin końcowy. 

Prof. Mariusz Klencki, dyrektor CEM wyjaśnia, że termin 30 czerwca został zapisany w ustawie. W toku zmian legislacyjnych nikt nie zauważył przepisu przejściowego i nie zdążył go zmienić. Stąd konieczność przesunięcia zgłoszeń z 15 lipca na 30 czerwca.

Uważa, że absolwenci, którzy ostatnie egzaminy będą mieli pod koniec czerwca, zgłoszenia w SMK mogą dokonać nawet w dniu ostatniego egzaminu. Wystarczy dobra wola uczelni.

Więcej: