PAP/Rynek Zdrowia | 23-11-2011 14:29

Młodzi naukowcy w finale konkursu Scopus-Perspektywy

10 młodych naukowców znalazło się w finale konkursu Scopus-Perspektywy Young Researcher Award. W gronie tegorocznych finalistów znalazł się dr Bartosz Kempisty z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Trzech z nich otrzyma nagrodę - 2 tys. euro na wyjazd na międzynarodową konferencję naukową - poinformowali w środę (23 listopada) w Warszawie organizatorzy konkursu.

Dziesięciu finalistów jury wybrało spośród blisko 300 kandydatur wyróżniających się młodych naukowców do 30. roku życia. Trójkę laureatów poznamy w środę wieczorem podczas gali, która odbędzie się w Warszawie.

Jednym z najważniejszych kryteriów oceny kandydatów do nagrody jest prowadzenie przez nich badań, które zaowocowały publikacjami w czasopismach o międzynarodowym zasięgu i udziałem w prestiżowych konferencjach naukowych.

Na pytanie o znaczenie publikowania wyników badań w zagranicznych czasopismach dr Bartosz Kempisty odpowiedział, że istotne jest, by "pozbyć się kompleksów i nie patrzeć na zagranicznych kolegów z zazdrością".

- Wraz z opublikowaniem pierwszej pracy w międzynarodowym czasopiśmie przeskakujemy mur - ocenił. Jego zdaniem, po pierwszej publikacji młodym uczonym jest już znacznie łatwiej i "mogą odważniej spoglądać w górę".

Od czterech lat konkurs Scopus-Perspektywy Young Researcher Award organizuje Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" i wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. - wydawca dostępnej przez internet bazy danych, zawierającej streszczenia artykułów i bibliografię z kilkunastu tysięcy czasopism naukowych poświęconych różnym dziedzinom nauki.