Ministrowie zdrowia Polski i Litwy podpisali porozumienie o współpracy

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2018 19:52

Ministrowie zdrowia Polski i Litwy, Łukasz Szumowski i Aurelijus Veryga, podpisali w piątek (23 listopada) w Wilnie porozumienie o współpracy w zakresie badań medycznych. Podobną umowę w lipcu tego roku Polska podpisała z USA.

Ministrowie zdrowia Polski i Litwy podpisali porozumienie o współpracy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Chcemy, żeby badania były prowadzone nie tylko wewnątrz kraju, ale również transgranicznie - powiedział dziennikarzom minister Szumowski. Wskazał, że "projekty profilaktyczne, antynikotynowe, antyalkoholowe czy też problem szczepionek i ruchów, które sprzeciwiają się szczepionkom", nie są jedyne sprawami lokalnymi danego kraju.

- Warto o tym wspólnie mówić i prowadzić wspólne badania - wskazał minister. Zaznaczył, że podpisane porozumienie "jest umową ramową i teraz wszystko zależy (od tego), jak naukowcy, lekarze obu krajów wykorzystają to w praktyce".

Minister Szumowski w piątek w Wilnie uczestniczył też w odsłonięciu dwóch odnowionych pomników nagrobnych przedwojennych wileńskich lekarzy.

Na cmentarzu Świętych Piotra i Pawła został odsłonięty po renowacji pomnik prof. Kazimierza Wacława Karaffy-Korbutta (1878-1935) doktora medycyny, od 1922 r. profesora Uniwersytetu Wileńskiego, założyciela i kierownika Katedry Higieny. Prace renowacyjne zostały wykonane ze środków Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą, za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Na Rossie z kolei został odsłonięty po renowacji pomnik nagrobny prof. Leona Kazimierza Klotta (1868-1933), doktora medycyny, tytularnego generała brygady Wojska Polskiego, naczelnego lekarza Kasy Chorych w Wilnie. Prace zostały wykonane dzięki wsparciu Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

- To niezwykle ważne, by upamiętniać osoby, które tworzyły tu naukę. Potrzebujemy takich fizycznych znaków, by pamiętały o tym też nasze dzieci - powiedział minister.

Szumowski podziękował też osobom i organizacjom, które opiekują się miejscami pamięci.

Obecna na odsłonięciu odnowionych pomników prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej Anna Lella w rozmowie z dziennikarzami przypomniała, że "medycyna Warmii, Mazur, Olsztyna w dużej mierze rozwijała się na bazie lekarzy, którzy kształcili się na Uniwersytecie Wileńskim".

- Pamiętamy o naszych poprzednikach, mistrzach. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do odnowy ich pomników - powiedziała.

- Od trzech lat organizujemy konferencje historyczne „Spotkania medyków z historią” i jedno z tych spotkań dotyczyło medycyny wileńskiej. (...) Narodził się pomysł, by sposób namacalny, jako dowód naszego uznania, uhonorować pamięć tych, którzy leżą na Rossie w Wilnie - dodał przewodniczący Ośrodka Historii Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej Jan Zygmunt Trusewicz.

W czwartek minister Szumowski i delegacja Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej wzięli udział w otwarciu na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Wileńskiego wystawy "Medycyna wileńska w II Rzeczpospolitej".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Czytaj również: www.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum