Ministerstwo o zmianach w kształceniu podyplomowym

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2010 16:17

Ministerstwo Zdrowia opublikowało założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Założenia dotyczą uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenia zawodowego.

Jak zauważa resort zdrowia, na całym świecie odnotowuje się brak wystarczającej liczby kadry medycznej. W dużej mierze jest to spowodowane panującymi obecnie tendencjami demograficznymi. – W naszym kraju zjawisko to dodatkowo pogłębiło się po przystąpieniu do Unii Europejskiej z racji otwarcia dla polskich profesjonalistów „wspólnego rynku“ pracy. Niedobór kadr medycznych pogłębił się także wskutek wejścia w życie przepisów dotyczących ograniczenia czasu pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo – przypomina ministerstwo.

Zdaniem resortu, dotychczas obowiązujące uregulowania zawarte w art. 17 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie spełniają swojej roli w zakresie dotyczącym udzielania świadczeń przez lekarzy posiadających certyfikat umiejętności, którzy mieli uzupełnić kadrę lekarzy specjalistów.

Zaproponowane zmiany mają poprawić obecny system kształcenia podyplomowego lekarzy.  

Treść założeń do projektu ustawy: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum