Ministerstwo Zdrowia: są pieniądze na kształcenie lekarzy specjalistów

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 23 września 2009 10:05

Młodzi lekarze mogą być spokojni o etaty rezydenckie. Ministerstwo Zdrowia znalazło pieniądze na kształcenie specjalistów. Listy wolnych miejsc w szpitalach wkrótce zostaną wywieszone.

22 września, na tydzień przed ostatecznym terminem składania wniosków o przyjęcie na specjalizację, młodzi lekarze nie wiedzieli jeszcze, czy wystarczy dla nich tzw. etatów rezydenckich, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Resort nadal nie wywiesił bowiem listy wolnych miejsc w szpitalach.

– Wszystko trwało tak długo, ponieważ nie było jasne, czy znajdą się pieniądze na taką liczbę etatów rezydenckich, która byłaby dla wszystkich satysfakcjonująca. I dopiero po południu, podczas kolejnego spotkania z minister pracy i szefem resortu finansów, udało się wynegocjować tyle miejsc, ile planowałam – mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną minister zdrowia Ewa Kopacz.

W sesji jesiennej będzie 2 tys. miejsc rezydenckich, a w wiosennej 500. W sumie udało się wynegocjować pieniądze na 2,5 tys. rezydentur w bieżącym roku akademickim. Dzięki temu wszyscy kończący studia medycy, którzy chcą się specjalizować, będą to mogli robić w trybie rezydenckim, czyli finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Ewa Kopacz musiała przekonać kolegów z rządu, by dali więcej pieniędzy na rezydentury.

– Mówiłam do ministrów jak do pacjentów. Przekonywałam, że aby pacjent krócej czekał na leczenie, nie wystarczy tylko zapewnić mu miejsce w szpitalu. W tej placówce musi być również lekarz, który go przyjmie. Wcześniej tego specjalistę trzeba wykształcić. Ponieważ specjalistów w Polsce brakuje, należy ich kształcić jak najszybciej. I trzeba też młodych lekarzy zachęcić, m.in. zwiększając im wynagrodzenie, żeby się chcieli kształcić w deficytowych specjalizacjach – mówi minister zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum