Ministerstwo Zdrowia: część programu stażu podyplomowego lekarzy będzie personalizowana

Autor: • Źródło: PAP27 grudnia 2022 05:30

W programie stażu podyplomowego lekarzy zostanie wprowadzona część personalizowana – oznacza to, że lekarz może wybrać sobie dodatkowo do odbycia trzy interesujące go dziedziny medycyny. Przewiduje to projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia: część programu stażu podyplomowego lekarzy będzie personalizowana
MZ: w programie stażu podyplomowego lekarzy będzie część personalizowana. Fot. Shutterstock
  • Rządowe Centrum Legislacji opublikowało  nowy projekt rozporządzenia ministra zdrowia
  • Dotyczy w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty
  • Akt trafił właśnie do  konsultacji publicznych

Program stażu podyplomowego lekarza

Projekt określa program stażu podyplomowego lekarza i program stażu podyplomowego lekarza dentysty, sposób ich realizacji i czas odbywania, uwzględniający część stałą i część personalizowaną stażu.

Program stażu obejmuje doskonalenie umiejętności praktycznych i pogłębienie wiedzy teoretycznej, w przypadku lekarza w dziedzinach: chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii, medycyny rodzinnej, intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej.

W przypadku lekarza dentysty są to dziedziny: chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej, ortodoncji, periodontologii i chorób błony śluzowej, protetyki oraz stomatologii zachowawczej z endodoncją - stanowiących część stałą stażu, a także pogłębienie wiedzy z zakresu transfuzjologii klinicznej, bezpieczeństwa pacjenta, w tym profilaktyki zakażeń w szczególności HIV, diagnostyki i leczenia AIDS, diagnostyki i leczenia HCV, profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, zdrowia publicznego, w tym profilaktyki szczepień ochronnych, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego, w tym bioetyki.

Nowością jest uwzględnienie w programie stażu (przeznaczonym wyłącznie dla lekarzy) części personalizowanej, w ramach której lekarz będzie mógł wybrać sobie dodatkowo do odbycia nie więcej niż trzy interesujące go dziedziny medycyny, w nie więcej niż trzech podmiotach uprawnionych do prowadzenia stażu albo do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie medycyny.

Jak uzasadniono, intencją wprowadzenia ścieżki personalizowanej jest umożliwienie młodym lekarzom zapoznania się z pracą w dziedzinach z ich kręgu zainteresowania, by mogli podjąć w przyszłości świadomy wybór dalszej drogi zawodowej. Nie dotyczy to jednak lekarzy dentystów z uwagi na inny charakter stażu i konieczność opanowania w trakcie stażu niezbędnych umiejętności praktycznych w podstawowych dziedzinach lekarsko-dentystycznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze