Ministerstwo Zdrowia chce specjalistów bez stażu podyplomowego

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 10:30

Ministerstwo Zdrowia planuje: bez stażu podyplomowego młody lekarz szybciej zdobędzie specjalizację. Niektórzy studenci medycyny są jednak innego zdania. Staż podyplomowy, to praca w szpitalu pod okiem doświadczonego lekarza...

Ministerstwo Zdrowia chce specjalistów bez stażu podyplomowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, lekarz powinien krócej uczyć się zawodu. Dlatego resort chce zlikwidować staż podyplomowy i podział specjalizacji na podstawową i szczegółową. Ten proces trwa teraz nawet 10 lat. Ministerstwo chce go skrócić do 5-6 lat.

Są jednak i tacy studenci, którzy twierdzą, że stażyści to przede wszystkim sekretarki medyczne, które wypełniają papiery. Trzeba wprost dobijać się do nauki konkretnych rzeczy. Dlatego praktyka, która funkcjonuje po studiach, powinna być realizowana w trakcie nauki na uczelni.

Lekarzom propozycja likwidacji stażu się nie podoba.

– Niektóre specjalizacje na pewno wymagają skrócenia, ale nie wszystkie. Trzeba się im dokładnie przyjrzeć. Jeżeli chodzi o staż po skończeniu studiów, jest on niezbędny – uważa Stanisław Boczoń z Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku.

Podobnego zdania jest prof. Lech Chyczewski, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

– Zawód lekarz to przede wszystkim odpowiedzialność za pacjenta. Młody człowiek musi się nauczyć obycia z nim. Oczywiście, taka nauka jest możliwa w trakcie studiów, ale trzeba zmienić program na uczelniach medycznych. Musi być więcej zajęć praktycznych. Ale na to potrzeba więcej pieniędzy – dodaje.

Co ze specjalizacjami? – Dzięki zmianom będziemy mieć specjalistów szybciej. Pewnie będzie ich więcej. Poprawią nam się statystyki. Czy będziemy mieć dobrze wykształconych specjalistów, tutaj postawiłbym znak zapytania – dodaje prof. Lech Chyczewski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum