×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister zdrowia o kierunkach lekarskich na politechnikach: każdy musi spełniać te same warunki

Autor: Mariusz Polak • Źródło: RMF FM/Rynek Zdrowia16 marca 2023 09:40

- Każdy z nowo otwieranych kierunków lekarskich musi spełniać te same warunki dotyczące obsady kadry profesorskiej, dotyczące infrastruktury. Te wnioski są badane zarówno przez Ministerstwo Zdrowia, jak i Ministerstwo Edukacji i Nauki - podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z RMF FM.

Minister zdrowia o kierunkach lekarskich na politechnikach: każdy musi spełniać te same warunki
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Marek Zakrzewski
  • 4500 lekarzy zza granicy, głównie z Ukrainy i Białorusi trafiło do polskiego systemu ochrony zdrowia
  • - Zatrzymaliśmy też odpływ lekarzy z Polski i porównując z rokiem 2015, mamy o kilkanaście tysięcy lekarzy więcej w systemie - tłumaczył w rozmowie z RMF FM Adam Niedzielski
  • Podkreślał, że jakość kształcenia na nowych kierunkach lekarskich badana jest przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki

Nowe kierunki lekarskie. "Jakość kształcenia badana jest przez MZ i MEiN"

Szef resortu zdrowia odniósł się do tworzenia kierunków lekarskich w nowych miejscach, w tym na uczelniach niemedycznych, co zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej odbije się na jakości kształcenia.

- Odwiedziłem ostatnio Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która wypuściła pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego. Zdawali oni Lekarski Egzamin Końcowy i okazało się, że zajęli 3. miejsce - tłumaczył w rozmowie z RMF FM Adam Niedzielski.

Podkreślał, że każdy z nowo otwieranych kierunków lekarskich musi spełniać te same warunki dotyczące obsady kadry profesorskiej, dotyczące infrastruktury.

- Te wnioski są badane zarówno przez Ministerstwo Zdrowia, jak i Ministerstwo Edukacji i Nauki - wskazywał.

Porównując z rokiem 2015, mamy o kilkanaście tysięcy lekarzy więcej

- Dużo dyskutujemy o dostępie do specjalistów, narzekamy. Wiem, że jest to najbardziej odczuwalny problem przez pacjentów, ale chciałem jednak wyraźnie pokazać, że udało nam się zrobić dwie rzeczy - tłumaczył Adam Niedzielski.

Wśród nich wymieniał przypływ lekarzy zza granicy, głównie z Ukrainy i Białorusi. Wyliczał, że obecnie w Polsce pracuje 4500 przybyłych lekarzy. - 5 proc. w całym systemie nie jest to oczywiście dużo, ale jest to zauważalna liczba - wskazywał.

Podkreślał, że udało się również powstrzymać odpływ lekarzy z Polski.

- Poziom wynagrodzeń, który w tej chwili zapewniamy, odwraca zupełnie tendencję z ostatnich lat, kiedy lekarze wyjeżdżali, kiedy z roku na rok mieliśmy malejącą liczbę medyków - tłumaczył.

Wyliczał, że porównując z rokiem 2015, mamy o kilkanaście tysięcy lekarzy więcej w systemie.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze