Minister Szumowski: jest szansa na wypełnienie luki pokoleniowej w zawodzie pielęgniarki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2019 17:32

Blisko 100 proc. kończących studia pielęgniarskie odbiera prawa wykonywania zawodu, co daje szansę na wypełnienie luki pokoleniowej w zawodzie pielęgniarki - mówił w poniedziałek (8 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister Szumowski: jest szansa na wypełnienie luki pokoleniowej w zawodzie pielęgniarki
Do niedawna 30 proc. osób kończących studia pielęgniarskie w ogóle nie interesowało się pracą w zawodzie i wybierało inne zajęcia. Fot. Vlastimil/Flickr CC BY-SA 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wskazał, że do tej pory 30 proc. osób kończących studia pielęgniarskie w ogóle nie interesowało się pracą w zawodzie i wybierało inne zajęcia.

To, że niemal 100 proc. absolwentów kierunków pielęgniarskich występuje do samorządu zawodowego o prawo wykonywania zawodu wróży, zdaniem ministra, że możemy mieć szansę, żeby zasypać lukę pokoleniową w pielęgniarstwie.

Jeśli wciąż niemal wszystkie absolwentki pielęgniarstwa będą chciały pracować w zawodzie, to będzie można - według ministra - nawet zwiększyć liczbę szkół pielęgniarskich. Szumowski zaznaczył, że teraz gra idzie już nie o to ile będzie zarabiała pielęgniarka, lecz o to czy w Polsce będzie ich wystarczająca liczba.

Podobnie ma się sprawa z lekarzami. Zdaniem ministra trzeba poważnych ruchów, aby kształcić więcej medyków. Na razie na przeszkodzie stoją m.in. brak miejsca dla większej liczby studentów na uczelniach i ograniczona ilościowo kadra kształcąca lekarzy. Z kolei wykształconych już lekarzy trzeba - podkreślił minister - zachęcać do pozostania w kraju.

Średnia wieku pielęgniarek, położnych i lekarzy specjalistów wynosi w Polsce powyżej 50 lat.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce składki ZUS odprowadza 117 tys. lekarzy, a w podmiotach mających kontrakt z NFZ - 108 tys., co daje nam średnio trzech lekarzy na tysiąc mieszkańców. Według Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Polsce jest 233 tys. czynnych zawodowo pielęgniarek i 38 tys. położnych. 

Pozytywny trend dotyczący wzrostu liczby absolwentów studiów pielęgniarskich odbierających prawo wykonywania zawodu potwierdzają dane Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Jak mówiła podczas niedawnego IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.) Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w ostatnim czasie zauważalny jest duży wzrost zainteresowania zawodem pielęgniarki.

- W tej chwili mamy w Polsce 235 tys. pracujących pielęgniarek i 28 tys. pracujących położnych. "Za chwilę" przybędzie nam 5 tys. absolwentów. W ciągu trzech lat, poprzez bardzo intensywne działania, udało nam się odwrócić bardzo negatywny trend, polegający na odchodzeniu absolwentek od zawodu lub wykonywania go poza granicami Polski - stwierdziła prezes Małas. 

PAP - Beata Kołodziej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum