Minister Niedzielski o studiach dla położnych: trzeba zdefiniować sposób szkolenia pomostowego
- Demografia jest bezwzględna. Spada liczba urodzeń i część oddziałów położniczych i pediatrycznych ogranicza swoją działalność. Trzeba zdefiniować sposób szkolenia pomostowego dla położnych - przyznał minister Adam Niedzielski.

- Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPIP) zaapelował do ministra zdrowia o podjęcie działań, które umożliwiłyby położnym podjęcie studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo
- Spada liczba urodzeń i kolejnym oddziałom położniczym grożą cięcia kadrowe bądź likwidacja
- Do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej szef resortu Adam Niedzielski
Porodówkom grozi zamknięcie. Potrzebne studia pomostowe dla położnych
Związek pielęgniarek i położnych obawia się, że w związku z niepokojącym trendem ujemnego wskaźnika przyrostu naturalnego utrzymywanie obecnej liczby oddziałów położniczych i zatrudnianie położnych stanie się bezcelowe. Dlatego proponuje uruchomienie dla położnych studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo.
W minionym tygodniu OZZPiP zaapelował w minionym tygodniu do ministra zdrowia o podjęcie działań legislacyjnych i organizacyjnych w tej sprawie.
- Umożliwienie podjęcia przez położne szybkiej ścieżki "przekwalifikowania" się przyniesie wymierne korzyści nie tylko samym położnym, również pacjentom, którym zostanie zapewniona dodatkowa opieka pielęgniarska - czytamy w piśmie związku do MZ.
Związek podkreśla przy tym, że "w obliczu współczesnych wyzwań demograficznych związanych z zauważalnym spadkiem urodzeń coraz częściej słyszy się o planach "okrajania" bądź też całkowitego zamykania oddziałów położniczych i neonatologicznych, co skutkować będzie utratą zatrudnienia przez rzeszę pracujących tam dotąd położnych - osób z bardzo często wieloletnim stażem, posiadających znakomite wykształcenie poparte nieocenionym doświadczeniem.
Jak czytamy dalej, "do takiej sytuacji doszło m.in. w Szpitalu im. W. Orłowskiego w Warszawie, gdzie 31 maja 2023 roku zaprzestano udzielania świadczeń z zakresów: ginekologii w Oddziale Klinicznym Ginekologii, Ginekologicznej Izbie Przyjęć, Poradniach Ginekologicznych, neonatologii w Oddziale Klinicznym Neonatologii, Poradni Neonatologicznej oraz komórkach powiązanych".
OZZPiP przytacza także niepokojące dane dotyczące sytuacji kadrowej w grupie zawodowej pielęgniarek.
- Stale zwiększająca się liczba osób w wieku senioralnym zwiększa zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską, a sytuacja kadrowa w tej grupie zawodowej jest wręcz krytyczna – liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców wynosi w Polsce zaledwie 5,1, podczas gdy średnia europejska to 9,3 - alarmują działacze związku.
Niedzielski o studiach dla położnych: trzeba zdefiniować sposób szkolenia pomostowego
Do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej szef resortu Adam Niedzielski, który odbył m.in. w tym temacie spotkanie z prezeską samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, Mariolą Łodzińską.
- Rzeczywiście demografia jest bezwzględna. Spada liczba urodzeń i część oddziałów położniczych i pediatrycznych ogranicza swoją działalność. Pojawił się problem, jak wykorzystać optymalnie kompetencje położnych. Rozmawialiśmy z prezes Łodzińską o tym, że trzeba będzie przyjrzeć się temu i zdefiniować sposób szkolenia pomostowego dla położnych - przyznał minister zdrowia.
Na tej samej konferencji poinformował także o tym, że resort rozważa wykorzystanie pielęgniarek szkolnych do rozwijanej w POZ-ach opieki koordynowanej. Od 1 lipca obejmie ona bowiem część nieletnich pacjentów.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)