×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister Niedzielski o studiach dla położnych: trzeba zdefiniować sposób szkolenia pomostowego

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia09 lipca 2023 08:00

- Demografia jest bezwzględna. Spada liczba urodzeń i część oddziałów położniczych i pediatrycznych ogranicza swoją działalność. Trzeba zdefiniować sposób szkolenia pomostowego dla położnych - przyznał minister Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski o studiach dla położnych: trzeba zdefiniować sposób szkolenia pomostowego
Spada liczba urodzeń i część oddziałów położniczych i pediatrycznych ogranicza swoją działalność Fot. AdobeStock
  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPIP) zaapelował do ministra zdrowia o podjęcie działań, które umożliwiłyby położnym podjęcie studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo
  • Spada liczba urodzeń i kolejnym oddziałom położniczym grożą cięcia kadrowe bądź likwidacja
  • Do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej szef resortu Adam Niedzielski

Porodówkom grozi zamknięcie. Potrzebne studia pomostowe dla położnych

Związek pielęgniarek i położnych obawia się, że w związku z niepokojącym trendem ujemnego wskaźnika przyrostu naturalnego utrzymywanie obecnej liczby oddziałów położniczych i zatrudnianie położnych stanie się bezcelowe. Dlatego proponuje uruchomienie dla położnych studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo.

W minionym tygodniu OZZPiP zaapelował w minionym tygodniu do ministra zdrowia o podjęcie działań legislacyjnych i organizacyjnych w tej sprawie.  

- Umożliwienie podjęcia przez położne szybkiej ścieżki "przekwalifikowania" się przyniesie wymierne korzyści nie tylko samym położnym, również pacjentom, którym zostanie zapewniona dodatkowa opieka pielęgniarska - czytamy w piśmie związku do MZ. 

Związek podkreśla przy tym, że "w obliczu współczesnych wyzwań demograficznych związanych z zauważalnym spadkiem urodzeń coraz częściej słyszy się o planach "okrajania" bądź też całkowitego zamykania oddziałów położniczych i neonatologicznych, co skutkować będzie utratą zatrudnienia przez rzeszę pracujących tam dotąd położnych - osób z bardzo często wieloletnim stażem, posiadających znakomite wykształcenie poparte nieocenionym doświadczeniem.

Jak czytamy dalej, "do takiej sytuacji doszło m.in. w Szpitalu im. W. Orłowskiego w Warszawie, gdzie 31 maja 2023 roku zaprzestano udzielania świadczeń z zakresów: ginekologii w Oddziale Klinicznym Ginekologii, Ginekologicznej Izbie Przyjęć, Poradniach Ginekologicznych, neonatologii w Oddziale Klinicznym Neonatologii, Poradni Neonatologicznej oraz komórkach powiązanych".

OZZPiP przytacza także niepokojące dane dotyczące sytuacji kadrowej w grupie zawodowej pielęgniarek. 

- Stale zwiększająca się liczba osób w wieku senioralnym zwiększa zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską, a sytuacja kadrowa w tej grupie zawodowej jest wręcz krytyczna – liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców wynosi w Polsce zaledwie 5,1, podczas gdy średnia europejska to 9,3 - alarmują działacze związku. 

Niedzielski o studiach dla położnych: trzeba zdefiniować sposób szkolenia pomostowego

Do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej szef resortu Adam Niedzielski, który odbył m.in. w tym temacie spotkanie z prezeską samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, Mariolą Łodzińską.

- Rzeczywiście demografia jest bezwzględna. Spada liczba urodzeń i część oddziałów położniczych i pediatrycznych ogranicza swoją działalność. Pojawił się problem, jak wykorzystać optymalnie kompetencje położnych. Rozmawialiśmy z prezes Łodzińską o tym, że trzeba będzie przyjrzeć się temu i zdefiniować sposób szkolenia pomostowego dla położnych - przyznał minister zdrowia. 

Na tej samej konferencji poinformował także o tym, że resort rozważa wykorzystanie pielęgniarek szkolnych do rozwijanej w POZ-ach opieki koordynowanej. Od 1 lipca obejmie ona bowiem część nieletnich pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum