Minęło 80 lat od śmierci Marii Skłodowskiej-Curie: zmarła na złośliwą anemię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2014 17:26

Przed 80 laty, 4 lipca 1934 r. zmarła w wieku 67 lat Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla. Przyczyną jej śmierci była złośliwa anemia o przebiegu piorunującym, poprzedzona chorobą popromienną.

Polka zajęła się promieniowaniem radiacyjnym wkrótce po tym, jak 2 marca 1896 r. fizyk francuski Henri Becquerel ogłosił na posiedzeniu Akademii Nauk, że minerał zawierający uran emituje nowe, nieznane promieniowanie bez uprzedniego naświetlania.

Maria Skłodowska-Curie wybrała promienie Becquerela, jak je wtedy nazwano, na temat swojej pracy doktorskiej, ponieważ było to zjawisko przez nikogo jeszcze dokładnie nie zbadane. Wówczas jednak nikt nawet nie przypuszczał, że może być ono groźne dla zdrowia. Zaczęto je stosować w medycynie do leczenia nowotworów.

Już pod koniec XIX w, wkrótce po wynalezieniu promieni X, wiele osób zaczęło chorować na białaczkę i nowotwory skóry. Były wśród nich robotnice malujące wskazówki zegarków luminescencyjnym radem. Często chorowały na raka języka, bo oblizywały włosie pędzelków.

O szkodliwości naświetlań przekonali się pionierzy curieterapii, jak nazywano wtedy radioterapię. Maria Skłodowska-Curie w 1934 r. czuła się coraz gorzej: była osłabiona, miała gorączkę i dreszcze. Lekarze jednak nie kojarzyli tych objawów z nadmiernymi dawkami promieniowania radiacyjnego, na które przez wiele lat była narażona. Zdiagnozowali grypę, następnie twierdzili, że ma gruźlicze zmiany w płucach i proponowali, aby wyjechała do sanatorium.

Maria wraz z córką Ewą, która się nią opiekowała, wyjechała do sanatorium Sancellemoz w Passy. Dopiero tamtejsi lekarze stwierdzili, że nie ma gruźlicy. W następstwie choroby popromiennej cierpi na złośliwą anemię o przebiegu piorunującym. Zmarła w Passy 4 lipca 1934 roku. Pogrzeb odbył się 6 lipca 1934 r. w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum