Menadżer zdrowia, zawód poszukiwany

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 09:50

Dobrze wykształconych menedżerów służby zdrowia ciągle brakuje, a ofert pracy dla nich jest dwa razy więcej niż dla osób jej poszukujących. Dlatego studia z zakresu zdrowia publicznego i zarządzania ochroną zdrowia cieszą się ogromną popularnością.

Menadżer zdrowia, zawód poszukiwany
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kierować szpitalem lub przychodnią, zatrudniać świetnych lekarzy i świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie – to marzenie wielu studentów, którzy chcą zostać menedżerami służby zdrowia. Właśnie z myślą o takich osobach uczelnie wyższe zmieniają swoją ofertę studiów i uruchamiają nowe kierunki, m.in. zarządzanie ochroną zdrowia, zdrowie publiczne, promocję zdrowia.

Studia z zarządzania ochroną zdrowia oferują niezbędną wiedzę menedżerską i pozwalają na doskonalenie umiejętności koniecznych do zarządzania publicznymi i niepublicznymi placówkami opieki zdrowotnej. W trakcie zajęć słuchacze zapoznają się z zasadami funkcjonowania ubezpieczeń społecznych, z obowiązującymi regulacjami prawnymi, a także z metodyką budowy biznesplanu dla zakładu opieki zdrowotnej. Uczą się też kreowania pozytywnego wizerunku placówki ochrony zdrowia.

Do kierowania jednostkami ochrony zdrowia przygotowują też studia podyplomowe w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

– Nasi absolwenci uzyskują dyplom w zakresie promocji zdrowia. Mogą pracować jako koordynatorzy ds. zdrowia w szkole i prowadzić działania prozdrowotne dla społeczności lokalnych – mówi pracownik uczelni.

Zarządzanie ochroną zdrowia można także studiować na podyplomowych studiach w Wojewódzkim Ośrodku Informatyki w Lublinie. Zajęcia prowadzą wykładowcy z Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Menedżerów służby zdrowia kształci też Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uczelnia jako jedyna na Podkarpaciu uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku zdrowie publiczne.

W ramach kierunku prowadzone są trzy specjalności: edukacja i promocja zdrowotna, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia oraz technologia produktów kosmetycznych. Zajęcia prowadzą znani specjaliści i menedżerowie zajmujący się ochroną zdrowia, m.in. prof. Leszek Wdowiak, prof. Wojciech Sodolski oraz prof. Zygmunt Stęplewski. Nauka trwa dwa lata i kończy się uzyskaniem tytułu magistra.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze