Medyczny Nobel za odkrycie głównego systemu transportu w komórkach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2013 12:01

Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii w 2013 r. otrzymali James E. Rothman (USA) z Yale University, Randy W. Schekman (USA) z University of California oraz Thomas C. Südhof (Niemcy) ze Stanford University za poznanie organizacji głównego systemu transportu w komórkach, który wykorzystuje pęcherzyki otoczone błoną lipidową.

Medyczny Nobel za odkrycie głównego systemu transportu w komórkach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
"Nagroda Nobla z medycyny w 2013 r. wędruje do trzech naukowców, którzy rozwikłali tajemnicę tego, jak komórka organizuje swój wewnętrzny system transportu. Każda z komórek jest fabryką, która produkuje i eksportuje cząsteczki" - napisał w swoim uzasadnieniu Komitet Noblowski.

Cząsteczki są transportowane wewnątrz komórki w małych paczkach nazywanych pęcherzykami.

"Trzej laureaci tegorocznego Nobla odkryli zasady, jakie rządzą przekazywaniem tego ładunku do właściwego miejsca we właściwym czasie" - podał Komitet.

Dwaj Amerykanie: Randy W. Schekman i James E. Rothman oraz Niemiec Thomas C. Suedhof podzielą między siebie 8 mln koron szwedzkich (około 1,2 mln dolarów).

Nobliści pracują w Stanach Zjednoczonych: Rothman (63 lata) na Yale University w New Haven, Schekman (65 lat) na University of California w Berkeley, a Suedhof (68 lat, urodzony w Niemczech, w Getyndze) od 2008 r. na Stanford University.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze