PAP,Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 15-07-2015 09:33

Medycyna na topie: w Rzeszowie 64 osoby na jedno miejsce, w Kielcach - 40

Nabór na kierunek lekarski przeszedł w tegorocznej rekrutacji najśmielsze przypuszczenia. Na nowo otwartym wydziale w Rzeszowie o jeden indeks ubiegają się 64 osoby, w Kielcach - 40.

W Rzeszowie o jeden indeks ubiegają się 64 osoby, w Kielcach - 40, Fot. Fotolia

W poniedziałek zakończył się pierwszy nabór na medycynę na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zainteresowanie nowo otwartym kierunkiem lekarskim na Uniwersytecie Rzeszowskim przeszło oczekiwanie władz uczelni. Zgłoszenie przyjmowano do poniedziałku. Na każde z 60 miejsc na studiach stacjonarnych zarejestrowały się 64 osoby.

Na studiach niestacjonarnych zgłosiło się 10 osób na każde z 60 miejsc. Komisja rekrutacyjna będzie brała pod uwagę punkty uzyskane na maturze z biologii na poziomie rozszerzonym oraz chemii i fizyki. W przypadku dużej liczby osób o identycznej punktacji o przyjęciu może przesądzić liczba punktów z języka obcego.

Lista przyjętych będzie opublikowana 17 lipca. Osoby, które zdecydują się studia w Rzeszowie, mają czas na składanie dokumentów 20-25 lipca, a lista ostateczna będzie opublikowana 30 lipca.

Kielecki Uniwersytet wyniki pierwszej rekrutacji na rok akademicki 2015/2016, ma już za sobą. Opublikowano je 9 lipca. Także tu szczególnym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarski, na który zgłosiło się 3 tys. 23 osoby. Daje to średnią 40,3 osoby na miejsce. Wśród kandydatów na medycynę 14,5 proc. to mieszkańcy woj. mazowieckiego, 12,2 proc. - śląskiego, a 11,1 proc. - małopolskiego. Dodatkowo 50 osób będzie mogło studiować medycynę w ramach tzw. studiów komercyjnych.

Na stacjonarne studia lekarskie zakwalifikowano, zgodnie z limitem wyznaczonym przez resort zdrowia, 75 osób. Miejsce na studiach dawało 90 proc. punktów z rozszerzonej matury z biologii i chemii. - Dzięki temu w Kielcach pojawi się elita - podkreślił rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK), prof. Jacek Semaniak.

Do 17 lipca kandydaci mają dostarczyć wymagane dokumenty - wtedy może się okazać, że próg przyjęć będzie niższy. Jak poinformowano, lista oczekujących z bardzo dobrymi wynikami, niższymi o jeden, dwa punktu procentowe, jest duża.

Więcej: rzeszow.gazeta.pl.