Medycyna na UW to na pewno trafiony pomysł? Samorząd lekarski ma wątpliwości

Autor: oprac. KM • Źródło: RDC/Rynek Zdrowia04 lipca 2022 11:00

W październiku 2023 r. Uniwersytet Warszawski ma poszerzyć ofertę kształcenia o kierunki na wydziale medycznym. Na razie pomysł jest dość krytycznie oceniany przez Naczelną Izbę Lekarską.

Medycyna na UW to na pewno trafiony pomysł? Samorząd lekarski ma wątpliwości
UW ma kształcić przyszłych lekarzy. Zdj.: brama główna - wejście na kampus. Fot. Shutterstock
  • Uniwersytet Warszawski jesienią 2023 r. ma otworzyć wydział medyczny. Przewidziano miejsca dla ok. 60 studentów
  • Samorząd lekarski krytycznie odnosi się do pomysłu: szef Komisji Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej widzi zagrożenie "produkcji lekarzy na siłę"
  • Jednak podkreśla, że nie jest to problem wyłącznie UW, ale także wielu nowo powstałych uczelni

"Produkcja lekarzy na siłę"

Przewodniczący Komisji Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej Damian Patecki odniósł się w rozmowie z Radiem Dla Ciebie do pomysłu stworzenia wydziału medycznego na Uniwersytecie Warszawskim. Sytuację zestawia z popularnym powiedzeniem: "nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera" i zauważa chęć "produkowania lekarzy na siłę", bez zastanowienia co do ich faktycznego przeszkolenia.

Niemniej UW nie jest tu wyjątkiem: Patecki dostrzega problem również w przypadku wielu nowopowstałych uczelni. Jak wylicza, placówki te nie mają bazy dydaktycznej, a studenci - dostępu do prosektorium i do tzw. preparatów anatomicznych. - To wszystko jest zastępowane przez telenaukę czy jakieś filmy i to wszystko nie ma większego sensu i sprawi, że jakość szkolenia będzie się sukcesywnie pogarszała – twierdzi lekarz. To, jak dodaje RDC, jest problemem również m. in. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, który ma w planach otwarcie kierunku lekarskiego, jednak wciąż nie ukończył budowy prosektorium.

Otwarcie studiów medycznych to masa wyzwań

Damian Patecki przyznaje, że "medycyna to kosztowny i trudny organizacyjnie kierunek", który "wymaga olbrzymiego nakładu pracy, środków". Zaznacza, że nie da się zrobić wszystkiego od razu.

- To nie są studia humanistyczne, w których niepotrzebne są zaawansowane laboratoria. Dodatkowym problemem będzie baza kliniczna, czyli gdzie ci studenci będą odbywać zajęcia praktyczne -dodaje Patecki w rozmowie z RDC.

Wydział medyczny na UW - jak do tego doszło?

29 czerwca rektor Uniwersytetu Warszawskiego Alojzy Nowak podpisał zarządzenie o utworzeniu Wydziału Medycznego. Pomysł zyskał ponadto pozytywną opinię członków Senatu Uniwersytetu Warszawskiego.

- Po wyrażeniu pozytywnej opinii przez Senat UW powołałem właśnie Wydział Medyczny. Po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy – pisał rektor. Zarządzenie w sprawie utworzenia wydziału zacznie obowiązywać 1 września 2022.

Jak zostało podkreślone w informacji UW, to będzie nowy etap w historii uczelni, nawiązujący do ponad 200-letniej tradycji związanej z działalnością medyczną. Wydział Lekarski istniał bowiem na Uniwersytecie Warszawskim już w latach 1816-1950, choć jego tradycja sięga jeszcze wcześniej: 1809 roku, w którym w Warszawie obok Szkoły Prawa utworzono również Szkołę Lekarską. Wydziały Lekarski i Farmaceutyczny zostały odłączone od UW wiosną 1950 roku i utworzyły one Akademię Medyczną w Warszawie - czyli dzisiejszy Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Plany są ambitne: 50 wykładowców, 60 studentów - a to nie koniec

Jak poinformował w informacji prasowej Uniwersytet Warszawski, wydział zatrudniać będzie co najmniej 50 nauczycieli akademickich na stanowisku profesora, profesora uczelni lub ze stopniem doktora habilitowanego (dla nich UW ma być podstawowym miejscem pracy). Jednak zatrudnienie znajdą tam również inni nauczyciele akademiccy, a poziom zatrudnienia będzie stopniowo zwiększany w kolejnych latach działalności.

1 października 2023 roku ruszą studia na kierunku lekarskim - początkowo dla 60 studentów. W kolejnych latach limit ten będzie zwiększany. Uczelnia będzie chciała uruchomić inne kierunki studiów, również niestacjonarne, a także studia w języku angielskim i podyplomowe.

W pierwszych latach funkcjonowania Wydział Medyczny będzie zlokalizowany w Centrum Nauk Biologiczno­-Chemicznych UW przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. W kolejnych latach ma zostać wybudowany odrębny budynek dydaktyczny.

Rektor WUM deklaruje chęć pomocy

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong w oficjalnym oświadczeniu dla mediów odniósł się do zarządzenia rektora UW.

- Widząc potrzebę kształcenia coraz większej liczby lekarzy w Polsce życzymy powodzenia w tej trudnej i wymagającej misji. Wiedząc jak bardzo złożony jest to proces, jak wielowątkowa jest współczesna medycyna, jak różne jej obszary przenikają się i wpływają na siebie oferujemy wsparcie i pomoc tam, gdzie okaże się to potrzebne - pisze prof. Zbigniew Gaciong.

Profesor podkreśla ponadto, że w zakresie dydaktyki i badań naukowym WUM współpracuje z uczelniami w Warszawie i innych miastach Polski, a także zagranicznymi uniwersytetami medycznymi.

- Studenci medycyny z UKSW uczą się na WUM między innymi anatomii, 40 absolwentów Executive SGH-WUM MBA odebrało właśnie dyplomy i gratulacje od Ministra Zdrowia, planowane są nowe edycje wspólnych programów - podaje rektor WUM.

- Znając potrzeby polskich pacjentów i wyzwania stojące przed systemem opieki zdrowotnej wielokrotnie - podobnie jak inne uczelnie medyczne w Polsce - deklarowaliśmy gotowość przyjmowania większej liczby studentów. Bez zwiększenia finansowania uczelni nie jest to jednak możliwe - zaznacza prof. Gaciong.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum