×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mazowieckie: licealiści zdrowo i bez papierosa

Autor: MSX/Rynek Zdrowia23 maja 2012 15:11

W piątek (25 maja) blisko 350 uczniów z ośmiu mazowieckich liceów weźmie udział w sportowej rywalizacji w ramach XII Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia. Będzie to podsumowanie całorocznej pracy licealistów, którzy w tym roku, w ramach Szkół Promocji Zdrowia zajmowali się problematyką uzależnień od tytoniu.

Mazowieckie: licealiści zdrowo i bez papierosa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W piątek, po sportowej rywalizacji wyłoniona zostanie najlepsza Szkoła Promocji Zdrowia na Mazowszu. Nagrody zwycięzcom wręczy wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansował realizację programu kwotą 490 tys. zł.

Program Szkoła Promocji Zdrowia prowadzony jest od 1999 r. Powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego. Co roku ok. 700 licealistów bierze udział w dodatkowych zajęciach, które odbywają się w siedmiu szpitalach zaangażowanych w akcję.

Przez cały rok szkolny, raz w tygodniu, uczniowie uczestniczą w 90-minutowych blokach zajęciowych. W tym czasie zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu m.in.: promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, udzielania pierwszej pomocy, przeciwdziałania uzależnieniom, rehabilitacji osób niepełnosprawnych, podstaw psychologii, mikrobiologii, a także żywienia.

Licealiści przyglądają się pracy w szpitalu oraz uczą podstaw medycyny i zasad zdrowego stylu życia. Zajęcia w ramach tegorocznej Szkoły Promocji Zdrowia odbywały się pod hasłem „Bez tytoniu w dorosłe życie", dlatego najwięcej miejsca poświęcono właśnie temu zagadnieniu.

Program zajęć składa się z dziewięciu części realizowanych w formie: wykładów, seminariów, dyskusji panelowych, gier dydaktycznych, ćwiczeń praktycznych, konferencji, wycieczek edukacyjnych oraz pokazów filmów, foliogramów i tablic. Do prowadzenia zajęć wykorzystywane są nowoczesne narzędzia m.in.: fantomy, modele i sprzęt audiowizualny. Zajęcia w szpitalach prowadzone są równolegle do nauki w liceach.

Czytaj też. Tak licealiści i studenci podglądają "od kuchni" na czym polega praca lekarza i naukowca

Program „Szkoły Promocji Zdrowia" realizowany jest przez osiem mazowieckich liceów oraz siedem podległych Samorządowi Województwa Mazowieckiego szpitali: Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej Św. Anny w Warszawie, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Samodzielny Zespół Publicznych ZOZ im. J. Psarskiego w Ostrołęce, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu oraz Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach sp. z o.o.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum