Mąż plus dziecko równa się więcej kilogramów u kobiety?

Autor: New York Times, onet.pl/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2010 16:48

Kobiety mieszkające z partnerem i dzieckiem szybciej przybierają na wadze, niż te żyjące samotnie - dowodzą australijscy naukowcy.

W toku badań okazało się, że kobieta ważąca przeciętnie 63 kilogramy tyła w ciągu 10 lat 9 kilogramów, jeśli miała dziecko i partnera, około 7 kilogramów, gdy miała partnera, ale nie urodziła dziecka i około 5 kilogramów, gdy nie miała ani partnera ani dziecka. Liczba samotnych kobiet z dzieckiem była zbyt mała, by dało się uzyskać wyniki istotne statystycznie. 

Nie ma powodu by sądzić, że posiadanie partnera zmienia metabolizm kobiety, zatem tycie u bezdzietnych pań żyjących w związku jest niemal na pewno związane ze zmianą zachowań. Ponadto w ciągu 10 lat badań odnotowano stały wzrost masy ciała wśród wszystkich uczestniczek.

Obserwacje te nie tłumaczą jednak większego przybierania na wadze u kobiet, które przebyły ciążę. Główna autorka badań Annette J. Dobson, prof. biostatystyki na Uniwersytecie Queensland w Australii sugeruje, że w grę mogą tu wchodzić zmiany fizjologiczne.

– Organizmy kobiet mogą przystosowywać się do większej masy ciała związanej z ciążą. To może być rodzaj dostrojenia metabolicznego, które zachodzi w ciąży i które trudno odwrócić. Jest to bardziej zgodne z naszymi wynikami, niż jakikolwiek inne wyjaśnienie.

Najnowsze badania objęły ponad 6 tysięcy Australijek i trwały 10 lat, do 2006 roku. Ich wyniki opublikowane na łamach pisma „American Journal of Preventive Medicine“.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum