Matyja: rezygnacja z części ustnej egzaminu skróciłaby wejście lekarzy do systemu zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2021 21:12

Rezygnacja z części ustnej egzaminu specjalizacyjnego jest możliwa w świetle przepisów i pożądana, bo skróciłaby wejście lekarzy do systemu ochrony zdrowia - uważa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

Matyja: rezygnacja z części ustnej egzaminu skróciłaby wejście lekarzy do systemu zdrowia
Rezygnacja z części ustnej egzaminu specjalizacyjnego skróciłaby wejście lekarzy do systemu ochrony zdrowia - uważa prezes NRL Fot. PTWP
  • Na początku był chaos. Ten chaos niestety trwa do dzisiaj - prof. Andrzej Matyja skomentował zamieszanie wokół Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy
  • MZ komunikowało, że wszystkie egzaminy pisemne i ustne w dziedzinach medycyny zostaną odwołane, a następnie wznowione - 17 maja. Potem zmieniło decyzję
  • Matyja podsumował, że "jednym lekarzom się utrudnia, a z drugiej otwiera się drzwi dla lekarzy spoza UE"

 

Prezes NRL był pytany na antenie TVN24 o ostatnie decyzje Ministerstwa Zdrowia w sprawie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy.

Resort przekazał w środę (17 marca), że osoby, które - z jakichkolwiek przyczyn - nie przystąpią do tego egzaminu w sesji wiosennej, będą mogły złożyć go w sesji jesiennej, bez dodatkowych kosztów. Resort podał, że aktualne pozostają terminy egzaminów pierwotnie wyznaczone na sesję wiosenną. W szczególnie uzasadnionych sytuacjach, np. kobiet w ciąży, dopuszczalne będzie zdawanie ustne w formie zdalnej.

W środę resort zmienił decyzję

Dzień wcześniej MZ komunikowało, że wszystkie egzaminy pisemne i ustne w dziedzinach medycyny, dla których Państwowy Egzamin Specjalizacyjny nie rozpocznie się do 19 marca włącznie, zostaną odwołane, a następnie wznowione 17 maja. Decyzję spotkała się z krytyką m.in. samorządu lekarskiego. W środę resort zmienił decyzję.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w liście otwartym skierowanym w środę do premiera Mateusza Morawieckiego domagało się przywrócenia terminu wiosennej sesji Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Samorząd lekarski opowiada się za rezygnacją z egzaminu ustnego w tej sesji.

- Jest takie powiedzenie, że na początku był chaos. Ten chaos niestety trwa do dzisiaj. Jak wytłumaczyć komunikat, który ukazał się w dniu wczorajszym na stronie Ministerstwa Zdrowia, mówiący o tym, że egzaminy zostają przesunięte na po 17 maja ze względu na epidemię. Dzisiaj już ten komunikat nie istnieje. Pojawił się nowy komunikat, gdzie zagrożenie epidemiologiczne nagle zniknęło - powiedział Matyja na antenie TVN24.

Prezes NRL przekonywał, że rezygnacja z części ustnej egzaminu skróciłaby wejście lekarzy specjalistów, którzy zdadzą egzamin testowy, do systemu ochrony zdrowia.

Wszystkie ręce na pokład

- Padają rekordy przyjęć, nowych zachorowań, jest ogromna liczba zgonów, należy postawić wszystko na jednej szali, zrobić wszystko, by wzmocnić ochronę zdrowia. Potrzebne są każde ręce do pracy - powiedział.

Wyjaśniał, że między egzaminem testowym a ustnym jest zwykle ok. dwóch tygodni. - To dwa tygodnie, gdy młody lekarz, specjalista de facto, po zdaniu najcięższego egzaminu w życiu, który otwiera mu karierę zawodową, ścieżkę, musi czekać na egzamin ustny  - wskazał.

Matyja stwierdził, że "jednym lekarzom się utrudnia, a z drugiej otwiera się drzwi dla lekarzy spoza UE".

Wskazał, że zapis komunikatu MZ, że brakuje prawnej możliwości odstąpienia od przeprowadzenia egzaminu w jednej z form to nieprawda.

Komunikat MZ wprowadza w błąd

- Mogę zacytować art. 16 ustawy o zawodzie lekarza, który mówi, że jeśli w okresie stanu epidemicznego lub stanu epidemii przeprowadzenie egzaminu testowego lub ustnego nie będzie możliwe ze względu na bezpieczeństwo osób w nim biorących, minister właściwy ds. zdrowa może podjąć decyzję o odstąpieniu od przeprowadzenia egzaminu testowego lub ustnego w danej dziedzinie - stwierdził.

W komunikacie Ministerstwa Zdrowia wskazano w środę, że podejmując decyzję w sprawie egzaminu wzięto pod uwagę stanowiska konsultantów krajowych (w szczególności prof. Andrzeja Horbana i prof. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz), dotyczące możliwości przeprowadzenia egzaminu w warunkach zapewniających bezpieczeństwo osobom uczestniczącym w obydwu formach egzaminu; wysoki stopień zaszczepienia lekarzy i lekarzy dentystów oraz brak prawnej możliwości odstąpienia od przeprowadzenia egzaminu w jednej z form. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum