Matura i egzamin ósmoklasisty bez masek. Eksperci ostrzegają

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2021 12:06

Maturzyści i przystępujący do egzaminu ósmoklasisty zasiądą w szkolnej ławce bez maseczek. Warunkiem ma być zachowanie półtorametrowego dystansu.

Matura i egzamin ósmoklasisty bez masek. Eksperci ostrzegają
Nowela rozporządzenia dopuszcza zdawanie matur i egzaminów ósmoklasisty bez maseczek. Fot. Archiwum
  • Projekt nowelizacji stosownego rozporządzenia dopuszcza zdawanie egzaminów ósmoklasisty i matur bez maseczek
  • Uczniowie będą też zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy
  • Eksperci ostrzegają, że brak masek i obowiązku kwarantanny to ryzykowne posunięcia

Nowe regulacje ma wprowadzić projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Maturzyści i przystępujący do egzaminu ósmoklasisty zasiądą w szkolnej ławce bez maseczek. Eksperci twierdzą, że rezygnacja z zakrywania ust i nosa to błąd.

Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty uważa, że z egzaminu ósmoklasisty należałoby w tym roku w ogóle zrezygnować, a rekrutację do szkół ponadpodstawowych przeprowadzić na podstawie ocen ze szkolnych świadectw. Jego zdaniem to ostatni moment, by podjąć taką decyzję.

Część ekspertów jednak uspokaja: w maju powinno być już nieco bezpieczniej. Maseczki na egzaminie nie powinno się jednak zdejmować - twierdzą. 

- Obniżają one ryzyko zachorowania - przypomina w "Rzeczpospolitej" dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Przewiduje, że jeśli nie pojawi się nowy wariant wirusa, sytuacja powinna być w miarę stabilna, a średnia liczba dziennych zachorowań może wynosić około 10 tys. I dodaje, że zgodnie z szacunkami do maja aż 44 proc. społeczeństwa przejdzie koronawirusa i uzyska odporność na znane nam szczepy.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, uczniowie będą też zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy. Pleśniar ocenia, że "to wręcz zachęta do tego, by wyjechać na majówkę". 

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum