Marszałek: kierunek lekarski sukcesem województwa lubuskiego w 2015 r.

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2015 18:52

Otwarcie kierunku lekarskiego i pierwszej klinki w regionie, to zdaniem marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Polak jedne z ważniejszych regionalnych sukcesów w 2015 roku.

Marszałek: kierunek lekarski sukcesem województwa lubuskiego w 2015 r.
Uniwersytet Zielonogórski kształci kadrę medyczną. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

- Po kilku latach starań, dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu wielu osób i środowisk Uniwersytet Zielonogórski będzie kształcił kadrę medyczną. Nasza konsekwentna praca i zaangażowanie przyniosły efekt - uznała marszałek Elżbieta Anna Polak, która na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego złożyła życzenia noworoczne mieszkańcom regionu, wymieniając przy okazji wojewódzkie sukcesy.

Utworzenie kierunku wymagało przeprowadzenia szeregu inwestycji w Szpitalu Wojewódzkim SPZOZ w Zielonej Górze, a także w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim sp. z o.o. (modernizacja bloku operacyjnego).

Inwestycje wsparte przez Województwo Lubuskie, związane z utworzeniem kierunku lekarskiego i dostosowaniem infrastruktury uniwersytetu i szpitali to:

• 30,2 mln zł - dostosowanie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze do potrzeb kierunku lekarskiego (w tym - modernizacja zakładu patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej oraz pracowni badań mikrobiologicznych); źródła finansowania: LRPO, budżet Województwa Lubuskiego, budżet Miasta Zielona Góra
• 6 mln zł - z przeznaczeniem na pierwsze dwa lata funkcjonowania kierunku lekarskiego (umowa na pierwsze 2 mln zł została podpisana 26 sierpnia 2015 r.); źródło finansowania: budżet województwa lubuskiego
• 6,2 mln zł  modernizacja budynku F z przeznaczeniem na dziekanat Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu; źródła finansowania: LRPO, budżet Województwa Lubuskiego
• 350 tys. zł - wyposażenie dziekanatu; źródło finansowania: budżet Województwa Lubuskiego
• 3,8 mln zł - przygotowanie infrastruktury UZ pod potrzeby kierunku lekarskiego; źródło finansowania: LRPO
• 8,5 mln zł - dostosowanie infrastruktury Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. do potrzeb szkolenia studentów wydziałów medycznych; źródło finansowania: LRPO.
 Razem - 55,05 mln zł.

 Jak podaje UM, utworzenie kierunku lekarskiego wiązało się także z koniecznością przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze w szpital kliniczny, tak aby studenci medycy mogli zdobywać w nim doświadczenie. Zgodę na ten proces wyrazili radni Województwa Lubuskiego. Proces przekształcania lecznicy jest na ukończeniu. Będzie to pierwsza klinika w województwie lubuskim.

Przekształcenie przeszedł także Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno-Ortopedyczny, obecnie działający pod nazwą Lubuskie Centrum Ortopedii. Przekształcenie pozwoli na rozwój jednostki i umożliwi lepszy dostęp pacjentów do usług medycznych.

- Lubuskie szpitale się bilansują. Podnosimy standardy leczenia i opieki medycznej w regionie. Lubuskie awansowało z miejsca 14. na 1. W obszarze jakości życia. Raport taki przygotowany został przez niezależnych ekspertów na zlecenie Ministerstwa Zdrowia  - podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum