MZ publikuje projekt rozporządzenia ws. podziału pieniędzy dla uczelni medycznych

Autor: RCL, MZ/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2019 19:51

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu podziału środków finansowych dla uczelni medycznych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

MZ publikuje projekt rozporządzenia ws. podziału pieniędzy dla uczelni medycznych
FOT. Śląski Uniwersytet Medyczny; zdjęcie ilustracyjne

Do końca roku budżetowego 2018 działalność uczelni medycznych była finansowana z budżetu państwa rozdzielnie w odniesieniu do działalności dydaktycznej i naukowej.

- Środki finansowe przeznaczone w budżecie państwa na szkolnictwo wyższe i naukę były dystrybuowane za pomocą wielu strumieni finansowych, które rządziły się odrębnymi regułami co do możliwego zakresu ich wydatkowania. Ograniczona elastyczność w wydatkowaniu tych środków (oddzielnie na szkolnictwo wyższe i na naukę) stanowiła barierę dla sprawnego zarządzania finansami uczelni - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Resort zdrowia przypomina, że dotychczas środki finansowe były przyznawane uczelniom medycznym w formie dotacji podmiotowej oraz w formie dotacji celowej. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia środki przeznaczone o na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz utrzymanie i rozwój potencjału badawczego będą przyznawane w formie jednej subwencji.

Dotychczas dotacja na utrzymanie potencjału badawczego była przekazywana podstawowym jednostkom organizacyjnym uczelni, natomiast po zmianie przepisów analogiczną subwencję otrzyma uczelnia. To jej władze będą odpowiedzialne za rozdysponowanie przyznanych środków finansowych między jej jednostki organizacyjne.

Szczegóły: legislacja.rcl.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum