MZ: ponownie większe limity przyjęć na kierunki lekarskie

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2018 18:04

Kolejny raz Ministerstwo Zdrowia zwiększa liczbę miejsc na studiach medycznych. 19 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie w tej sprawie. Zakłada ono, że w roku akademickim 2018/2019 limit miejsc na kierunku lekarskim wyniesie 7846.

MZ: ponownie większe limity przyjęć na kierunki lekarskie
W roku akademickim 2018/2019 limit miejsc na kierunku lekarskim wyniesie 7846. Fot. archiwum

Zgodnie z rozporządzeniem, największy przyrost liczby miejsc nastąpi na studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim. W takim trybie będzie mogło studiować 4678 osób - podało w czwartek (19 lipca) ministerstwo w komunikacie przekazanym mediom.

Celem zmian jest likwidacja braków kadrowych w polskiej służbie zdrowia poprzez sukcesywne zwiększanie liczby studentów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. W ostatnich latach liczba miejsc na studiach lekarskich rośnie.

Zgodnie z art. 8 ust. 9 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, limit przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny w poszczególnych uczelniach określa (w drodze rozporządzenia) minister zdrowia w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, uwzględniając zasady określone w ust. 4 ustawy, możliwości dydaktyczne uczelni oraz zapotrzebowanie na absolwentów tych kierunków.

Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny podaje szczegółowe limity przyjęć na kierunki lekarskie w uniwersytetach medycznych i na wydziałach uniwersytetów oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego z siedzibą w Krakowie, Uczelnia Łazarskiego z siedzibą w Warszawie, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Treść rozporządzenia do pobrania - w pliku pdf załączonym przy tekście.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum