MZ: ostatni nabór na bezpłatne studia pomostowe dla pielęgniarek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2014 17:07

Jesienią odbędzie się ostatni nabór na bezpłatne studia pomostowe dla pielęgniarek. Od 2008 r. takie licencjackie studia współfinansowane przez UE ukończyło ponad 30 tys. polskich pielęgniarek, a do zakończenia projektu ma być ich ok. 40 tys.

Dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych w Ministerstwie Zdrowia, kierownik projektu Beata Cholewka na wtorkowej (17 czerwca) konferencji prasowej w Warszawie przypomniała, że celem projektu jest podniesienie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych z wykształceniem średnim do poziomu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa.

Jak poinformowała, od początku realizacji projektu do 12 czerwca 2014 r. studia pomostowe rozpoczęło 39 240 osób, a ukończyło 30 573 osoby. Obecnie ponad 8 tys. pielęgniarek jest w trakcie studiów. Jesienią ruszy ostatnia edycja studiów, w ramach której będzie ok. 1,2 tys. miejsc.

- Oprócz uzyskania tytułu wyższego wykształcenia celem programu jest także otwarcie drogi i zmotywowanie pielęgniarek do dalszego rozwoju kariery zawodowej, ale też podniesienie prestiżu zawodowego i społecznego tej grupy zawodowej - wyjaśniła Beata Cholewka.

Program przeznaczony jest dla pielęgniarek i położnych, absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, dwuletnich medycznych szkół zawodowych, dwuipółletnich oraz trzyletnich medycznych szkół zawodowych - posiadających świadectwo dojrzałości. W ramach dwusemestralnych studiów pomostowych można uzyskać tyłu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa.

Pierwszy nabór na studia odbył się w październiku 2008 r. - Od początku było ogromne zainteresowanie tym projektem - mówiła Cholewka. Dodała, że jest ono zróżnicowane regionalnie, np. najwięcej osób skorzystało z projektu w woj. świętokrzyskim, a najmniej w woj. lubuskim. Podkreśliła, że część pielęgniarek z różnych względów nie skorzystała z bezpłatnych studiów pomostowych, ale uzupełnia swe wyższe wykształcenie płacąc za to.

Jak poinformowała Cholewka, obecnie w Polsce, m.in. dzięki projektowi ok. 50 proc. pracujących pielęgniarek ma wykształcenie wyższe. Proporcje będą się zmieniały w związku z odchodzeniem na emeryturę pielęgniarek, a wchodzeniem do zawodu absolwentów studiów pielęgniarskich.

Kierownik projektu zwróciła uwagę, że uzyskanie wyższego wykształcenia ma istotnie znaczenie w związku z propozycją resortu zdrowia, aby od 2016 r. także pielęgniarki mogły wypisywać recepty na niektóre leki: - Aktywnych jest obecnie 200 tys. pielęgniarek, a połowa pielęgniarek będzie miała takie uprawnienia - dodała.

Według dyrektor Cholewki, nowe uprawnienia będą miały szczególne znaczenie dla pacjentów w opiece długoterminowej, ponieważ nie będą oni musieli zgłaszać się po receptę do gabinetu lekarskiego.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt noweli ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zakłada on, że od 2016 r. pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym magistra zyskają prawo ordynowania określonych leków i wypisywania na nie recept. Z kolei pielęgniarki i położne z licencjatem będą mogły na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki niezbędne do kontynuacji leczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum