MZ: opieka nad seniorami - kurs specjalistyczny dla pielęgniarek

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 06 września 2013 10:38

Minister Zdrowia wydał decyzję w sprawie dofinansowania projektu systemowego "Rozwój kwalifikacji i umiejętności kadry pielęgniarskiej w kontekście zmian epidemiologicznych będących następstwem starzejącego się społeczeństwa".

MZ: opieka nad seniorami - kurs specjalistyczny dla pielęgniarek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego realizację powierzono Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Projekt zakłada przeszkolenie pielęgniarek i pielęgniarzy w obszarze kompleksowej opieki nad pacjentem w podeszłym wieku.

Na tle obecnej i prognozowanej przez Główny Urząd Statystyczny sytuacji demograficznej polskiego społeczeństwa, kiedy nastąpi znaczny wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym, istotnym problemem identyfikowanym na obszarze całego kraju staje się brak kadry pielęgniarskiej posiadającej kwalifikacje z zakresu kompleksowej opieki nad pacjentem w podeszłym wieku.

Realizowany projekt ma na celu przygotowanie blisko 5000 pielęgniarek/pielęgniarzy z obszaru całego kraju do świadczenia profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami z najczęściej występującymi chorobami wieku podeszłego.

Kursy będą realizowane przez podmioty uprawnione do prowadzenia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i odbywać się będą w małych grupach szkoleniowych. Ukończenie kursu specjalistycznego uprawni przedstawicieli tej grupy zawodowej do wykonywania określonych czynności przy udzielaniu świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, związanych z opieką geriatryczną.

Aby wziąć udział w projekcie uczestnicy muszą spełniać określone wymogi zawarte w obowiązujących przepisach odnoszących się do kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w zakresie kursu specjalistycznego oraz wynikających z założeń projektu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum