MZ ogranicza dostęp do pytań egzaminacyjnych z poprzednich lat

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2016 21:53

Mimo apeli środowiska lekarskiego i wyroków sądowych Ministerstwo Zdrowia odmawia opublikowania pytań z ubiegłych lat z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) oraz Lekarsko- i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LEK).

MZ ogranicza dostęp do pytań egzaminacyjnych z poprzednich lat. Fot. Archiwum

Piotr Gryza, wiceminister zdrowia, uważa, że byłoby to sprzeczne z szeroko pojętym interesem społecznym, a w szczególności może zagrażać bezpieczeństwu dla zdrowia i życia pacjentów. Naczelna Izba Lekarska jest oburzona takim stwierdzeniem. Skierowała do Trybunału Konstytucyjnego skargę na przepisy, które ograniczają przyszłym lekarzom dostęp do pytań egzaminacyjnych.

O opublikowanie listy pytań i klucza odpowiedzi z ostatnich dziesięciu lat wnioskował także poseł Paweł Skutecki z partii Kukiz'15. Jego zdaniem resort powinien opublikować pytania egzaminacyjne, bo to informacja publiczna. Poseł zapowiada w ”Rzeczpospolitej”, że złoży odwołanie do sądu administracyjnego. Wyjaśnienia ministerstwa go nie przekonują.

Resort zdrowia nie opublikuje pytań z egzaminów. Twierdzi, że testy i pytania testowe nie podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Utajnienie pytań gwarantuje, że do zawodu lekarza dostaną się tylko ci, którzy nabyli odpowiedni zakres wiedzy pozwalający na przyznanie prawa wykonywania zawodu.

Czytaj: www.rp.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum