MZ o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia

Autor: rcl.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2019 21:49

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę (29 maja) projekt ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

MZ o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ustawa ma na celu rozwiązanie problemu braku możliwości rozpoczynania specjalizacji w określonych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (np. psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży) lub uznania przez ministra zdrowia dorobku naukowego lub zawodowego przez osoby wykonujące zawody medyczne, ustawowo regulowane (np. lekarze, pielęgniarki, farmaceuci).

Projektowana regulacja zakłada uchylenie art. 1 ust. 2 w ustawie z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2019 r. poz.786), który stanowi, że ustawa nie dotyczy osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określają przepisy regulujące wykonywanie tych zawodów.

Jednakże w trybie ww. ustawy można uzyskać tytuł specjalisty w pewnych dziedzinach np. psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży, których inne grupy zawodowe np. lekarze nie mają w katalogu swoich specjalizacji. Wprowadzenie tej zmiany w projektowanej regulacji umożliwi osobom wykonującym zawody medyczne ustawowo uregulowane (np. lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom) przystąpienie do specjalizacji (…) w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, jeżeli w swoich regulacjach prawnych dotyczących specjalizacji nie mają wskazanej tej dziedziny lub nie ma jednostki akredytowanej do prowadzenia specjalizacji.

Tak więc wprowadzenie proponowanej zmiany umożliwi uzyskanie tytułu specjalisty np. w dziedzinie zdrowia publicznego również farmaceutom, którzy nie mają w swoim katalogu dziedzin z zakresu farmacji, dziedziny - zdrowie publiczne lub diagnostom laboratoryjnym, u których dziedzina zdrowie publiczne, pomimo że występuje w wykazie dziedzin, nie została uruchomiona.

Projektowane zmiany spowodują zainteresowanie odbywaniem szkolenia specjalizacyjnego w poszczególnych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w tym w nowo wprowadzonej dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, w wyniku czego nastąpi zwiększenie kadry medycznej specjalistów w tej dziedzinie ochrony zdrowia.

Czytaj: rcl.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum