MZ: mniej pytań testowych na LDEK

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2016 17:52

W czwartek (30 czerwca) opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.

Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK) zawiera pytania z zakresu kształcenia przeddyplomowego m.in. w dziedzinie stomatologii dziecięcej - 35 pytań oraz w dziedzinie periodontologii - 14 pytań.

W uzasadnieniu czytamy, że w okresie kształcenia przeddyplomowego przedmioty te są prowadzone w zbliżonej liczbie godzin dydaktycznych. Niezasadne jest zatem utrzymywanie tak dużej dysproporcji w liczbie pytań egzaminacyjnych, wykorzystywanych na potrzeby egzaminu. Dlatego niweluje się tę dysproporcję.

W dziedzinie stomatologii dziecięcej test będzie obejmował 29 pytań, a w dziedzinie periodontologii 20 pytań. Zmiana ta nie wpłynie jednak na sumaryczną liczbę pytań, która nadal będzie wynosić 200.

Modyfikacje te uadekwatnią zakres tematyczny egzaminu do programu kształcenia przeddyplomowego lekarzy dentystów, a w konsekwencji przyczynią się do podwyższenia jakości ich wykształcenia i wpłyną pozytywnie na jakość udzielanych przez nich świadczeń zdrowotnych.

Planuje się, że rozporządzanie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z dostatecznym wyprzedzeniem przed terminem egzaminu, co pozwoli osobom, zamierzającym do niego przystąpić, na zapoznanie się ze strukturą LDEK.

Czytaj: www.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum