MZ: dzielenie dyżuru uczącego się lekarza przeczy idei rezydentury

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2019 12:49

Dzielenie dyżuru uczącego się lekarza na kilkugodzinne fragmenty jest niezgodne z ideą rezydentury - uważa minister zdrowia. I zapowiada interwencję w sprawie takich praktyk.

MZ: dzielenie dyżuru uczącego się lekarza przeczy idei rezydentury
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Gwarantując konkretną stawkę za dyżur w ramach umowy o pracę (w związku z podwyżkami dla rezydentów), resort wymuszał na dyrektorach placówek taką samą stawkę. I tu zaczęły się problemy. Część szefów placówek uznała, że to za dużo, i odmówiła rezydentom dyżurów ponad te, za które zapłacił resort - wyjaśnia Rzeczpospolita.

Dodaje, że dyrektorzy dla ułatwienia podzielił dyżury na kilkugodzinne bloki. I tak, w niektórych szpitalach rezydenci po zakończeniu normalnego dnia pracy o godz. 15.30 osiem razy w miesiącu zostawali kolejne pięć godzin, by „wyrobić" godziny dyżurowe. Narzekali jednak, że w wielu specjalizacjach najważniejszy jest dyżur w godzinach nocnych, kiedy ma się większą samodzielność i można się więcej nauczyć.

Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, przeciwko takiemu rozwiązaniu jest sam minister zdrowia Łukasz Szumowski, który zapowiada interwencje, gdy dyżury będą dzielone. Rezydenci, którym odmawia się dyżurów nocnych, powinni zgłosić problem do resortu.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum