MZ chce ujawnienia 70 proc. pytań z przeprowadzonych egzaminów lekarskich i specjalizacyjnych

Autor: Dziennik Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2019 11:31

Ministerstwo Zdrowia chce ujawnić 70 proc. pytań z przeprowadzonych egzaminów lekarskich i specjalizacyjnych. Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej dostęp powinien być pełny.

MZ chce ujawnienia 70 proc. pytań z przeprowadzonych egzaminów lekarskich i specjalizacyjnych
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przełom w dostępie do pytań z lekarskiego egzaminu końcowego (LEK), lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego (LDEK) i państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES). Projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który w tym tygodniu ma trafić do konsultacji publicznych, zakłada ujawnienie 70 proc. pytań z właśnie przeprowadzonego egzaminu.

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej nie rozwiązuje to problemu, bo nieujawnienie pozostałych 30 proc. jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem prezesa NRL prof. Andrzeja Matyji te propozycje pokazują, że resort nadal nie szanuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który kazał pytania ujawnić.

Dzisiejsze przepisy pozwalają ujawnić pytania dopiero pięć lat po egzaminie, co, zdaniem NRL, jest niezgodne z art. 61 ust. 3 konstytucji, mówiącym o dostępie do informacji publicznej. Zdaniem rezydentów pytania z PES powinny być jawne, bo stanowią jedynie potwierdzenie już nabytych umiejętności - podaje Rzeczpospolita.

Przypomnijmy, że zespół, który powstał po zawarciu porozumienia między Ministrem Zdrowia a Porozumieniem Rezydentów, pracujący m.in. nad zmianami w podyplomowym szkoleniu lekarzy, wstępnie zaproponował by młodzi lekarze zdawali Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w połowie oparty o jawną bazę pytań. Zespół proponował by to rozwiązanie znalazło się w nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt został przedstawiony 14 grudnia 2018 r.

- Propozycja wprowadzenia egzaminów złożonych z wcześniej udostępnianych pytań była omawiana na jednym z posiedzeń Zespołu i zdecydowana większość jego członków opowiedziała się przeciwko tej idei - mówił Rynkowi Zdrowia wchodzący w skład Zespołu prof. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.

Prof. Mariusz Klencki nie jest przekonany do takiej wizji, w której co prawda stawia się na szkolenie, ale jednocześnie udostępnia zdającym bazę pytań (choćby w połowie).

Czytaj też: Dostępność części pytań z PES dla zdających. Czy takie rozwiązanie można wprowadzić?

- Egzamin specjalizacyjny jest w życiu lekarza dość wyjątkową okazją do gruntownego przestudiowania aktualnej literatury dotyczącej dziedziny, którą się zajmuje. W codziennym rytmie obowiązków zawodowych nie zawsze wystarcza na to czasu. Egzamin z banku pytań zniesie ten efekt. Po co bowiem studiować literaturę, skoro wystarczy nauczyć się na pamięć zestawu pytań, a właściwie odpowiedzi na nie? - pyta dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum