MNiSW: ruszyła kampania "Zawód Naukowiec"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2014 17:56

O tym, że warto wybrać zawód naukowca przekonywała w sobotę (11 października) w auli Politechniki Warszawskiej minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska oraz młodzi badacze - laureaci konkursów Diamentowy Grant oraz Generacja Przyszłości. Tym samym, ruszyła ogólnopolska kampania, która promować ma wybór właśnie takiej ścieżki kariery.

MNiSW: ruszyła kampania "Zawód Naukowiec"

- Chcemy pokazać młodym ludziom, uczniom i studentom, że nauka to szansa na ważną karierę, na współdecydowanie o tym, jaka będzie przyszłość Polski i Europy. Potrzebujemy bowiem coraz więcej naukowców: śmiałych, otwartych, innowacyjnych - zaznaczyła prof. Lena Kolarska-Bobińska otwierając kampanię "Zawód Naukowiec". - Drugim naszym celem jest przekonanie opinii społecznej, że nauka staje obecnie w centrum wszystkich procesów społecznych i gospodarczych, w centrum polityk publicznych - dodała.

Minister nauki podkreśliła też, że rola nauki cały czas rośnie - to już nie tylko niezbędny czynnik rozwoju społecznego, ale motor gospodarczego wzrostu. Przewiduje się, że do roku 2020 Unia Europejska będzie potrzebować około miliona naukowców. Już obecnie znacząco wzrosły nakłady na europejską naukę. Wielkie pieniądze czekają np. w ramach programu Horyzont 2020 - w sumie prawie 80 mld euro. Także w Polsce coraz więcej środków trafia na badania: w przyszłym roku pieniędzy z budżetu państwa na ten cel będzie o ponad 10 proc więcej. Dynamicznie rosną nakłady z sektora przedsiębiorstw na rozwój i wdrażanie nowych rozwiązań.

Coraz atrakcyjniejsze zarobki czekają także na pracowników wyższych uczelni publicznych. Badacze mogą wybierać ponadto ze stale rosnącej oferty konkursów wspierających ich karierę naukową organizowanych przez MNiSW oraz jego agencje wykonawcze.

Zainicjowana w Auli Politechniki Warszawskiej kampania skierowana jest nie tylko do młodych ludzi, ale i do ich rodziców, naukowców oraz uczelni.  Symbolem kampanii jest jabłko Newtona - znak pomysłowości i innowacji.

Podczas sobotniego wydarzenia minister nauki wręczyła też nagrody laureatom konkursu Diamentowy Grant i Generacja Przyszłości. Po części oficjalnej miało również miejsce m.in. spotkanie z Ambasadorami Nauki czyli wybitnymi naukowcami młodego i średniego pokolenia, laureatami konkursów Generacja Przyszłości i Diamentowego Grantu, którzy będą wspierać działania w ramach kampanii.

Wśród Ambasadorów Nauki są także osoby związane z medycyną: prof. dr hab. Janusz Bujnicki z Międzynarodowyego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski - lekarz, chirurg onkologiczny, Dawid Nidzworski  z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Maciej Wojtkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, m.in. laureat Nagrody FNP 2012 (za opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum