Lubuskie: gorzowska akademia otwiera kierunek pielęgniarski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2019 15:24

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. będzie kształcić pielęgniarki. Uczelnia podpisała we wtorek (24 września) z gorzowskim szpitalem wojewódzkim porozumienie, na którego mocy studentki i studenci nowego kierunku będą mieli zapewnione praktyki zawodowe w tej lecznicy.

Lubuskie: gorzowska akademia otwiera kierunek pielęgniarski
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rzecznik gorzowskiej lecznicy Agnieszka Wiśniewska poinformowała, że porozumienie ma być remedium na brak pielęgniarek. Na mocy umowy między stronami szpital zobowiązał się do przyjmowania na praktyki studentów, a uczelnia do kształcenia kadr.

Kierunek pielęgniarski ma zostać uruchomiony na akademii w następnym roku akademickim. Wcześniej uczelnia musi złożyć odpowiedni wniosek do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i uzyskać pozwolenie na jego utworzenie. Uczelnia przewiduje kształcenie ok. 60 studentów w pierwszym roku funkcjonowania nowego kierunku.

Wszyscy przyszli studenci pielęgniarstwa z akademii gorzowskiej będą odbywać praktyki zawodowe w gorzowskim szpitalu. Lecznica będzie miała wpływ na opracowywanie i konsultowanie programu studiów i system rekrutacji kandydatów na kierunek pielęgniarstwo.

- W tej chwili średnia wieku pielęgniarek i położnych w naszym szpitalu przekracza 50 lat. Wiele pań odeszło na emeryturę, kolejne grupy nabywają uprawnień emerytalnych. Potrzebujemy nowych kadr - powiedział prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch.

Dodał, że szpital ma doświadczony i chętny do dzielenia się wiedzą personel oraz ma doświadczenie w kształceniu kadr, gdyż uczą się w nim studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Liczymy na to, że dzięki porozumieniu szpital uzupełni wakaty także w kadrze pielęgniarskiej, a każdy absolwent kierunku pielęgniarstwa może być pewny, że pracy dla niego nie zabraknie - zaznaczył Ostrouch.

Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża zapewnia, że uczelnia śledzi trendy na rynku pracy i uruchamia kierunki, na które już jest i będzie w przyszłości zapotrzebowanie wśród pracodawców.

- Gorzowski szpital to świetnie przygotowana nowoczesna placówka. Jestem pod ogromnym wrażeniem. My staramy się, by nasza oferta kształcenia były praktyczna i potrzebna. Jestem przekonana, że z takim partnerem możemy zdziałać bardzo dużo. Dzięki uruchomieniu nowego kierunku szpital otrzyma świetnie wykształconych przyszłych pracowników, a studenci otrzymają możliwość nauki blisko domu - powiedziała rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Porozumienie zostało zawarte na czas nieokreślony. Zarówno szpital, jak i akademia w razie konieczności dopuszczają możliwość jego rozszerzenia.

Marcin Rynkiewicz (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum