Lubuski samorząd przekaże 2 mln zł na rozwój kierunku lekarskiego

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2015 16:43

Dwa miliony złotych to pierwsza transza z zapisanej w Wieloletnim Planie Finansowym kwoty 6 mln zł na działalność kierunku lekarskiego. Wkrótce trafi ona na konto Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Lubuski samorząd przekaże 2 mln zł na rozwój kierunku lekarskiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego, przekazanie środków to dopełnienie działań wynikających z porozumienia zawartego pomiędzy uczelnią a samorządem województwa zakładającego współpracę na rzecz utworzenia medycyny. Wszystkie zapisy dokumentu zostały przez samorząd województwa zrealizowane.

Decyzją sejmiku województwa w Wieloletnim Planie Finansowym na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim zarezerwowano 6 mln zł. W środę (26 sierpnia) podpisana została umowa zakładająca przekazanie pierwszej transzy w wysokości 2 mln zł.

To środki na wynagrodzenia dla kadry i wyposażenie sal dydaktycznych. W przyszłorocznym budżecie będą to 4 mln zł.

Zarząd województwa podczas posiedzenia 25 sierpnia rozpatrzył wniosek uczelni i postanowił przyznać dodatkowo 350 tys. zł na wyposażenie dziekanatu. Ten budynek już wcześniej zarząd postanowił przekazać uczelni w trwały zarząd.

Zadowolenia z podpisane umowy nie krył rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- To wielka szansa dla naszej uczelni. Ale to także szansa na podwyższenie usług szpitalnych. Wraz z kadrą naukową podniesie się jakość i poziom leczenia. Te dwa miliony w tym roku i 4 w następnym to znakomity początek i jestem z tego bardzo zadowolony - tłumaczył rektor prof. Tadeusz Kuczyński.

Podczas konferencji prasowej w środę (26 sierpnia) marszałek Elżbieta Polak wyjaśniła także niejasności związane z przekształceniem szpitala wojewódzkiego w kliniczny.

- Zarząd pracuje nad uchwałą przekształceniową szpitala, gdzie stuprocentowym udziałowcem będzie samorząd województwa. Następnie 51 proc. udziałów przekażemy uczelni. W jakiej formie, to kwestia ustaleń - tłumaczyła.

Jednak jak podkreślała marszałek pod uwagę brany jest także wariant, w którym organem tworzącym jest Uniwersytet Zielonogórski i to on przejąłby szpital tworząc spółkę. Obecnie tylko taka opcja daje szansę na pozyskanie unijnych środków. Trwają rozmowy z ministerstwem w tej sprawie. Trzeci wariant zakłada, że kierunek lekarski prowadzony będzie na bazie obcej.

- I w takiej formie zaczniemy. Umowa jest już przygotowana. Będzie to jednak forma przejściowa. To da nam czas na dalsze procedowanie i wybór opcji najlepszej dla szpitala, uczelni, ale przede wszystkim dla pacjentów. Musimy przeprowadzić ten proces bezpiecznie i prorozwojowo - wyjaśniła Elżbieta Polak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze